Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Uutisten Jussi Kärki: Tämä kuumentaa mieliä eduskunnan kevätkaudella – "Hallitus ei peru, mutta joutuu täsmentämään"

1:08Valtiopäivät avataan virallisesti tänään
Julkaistu 06.02.2018 13:24

MTV UUTISET

Valtiopäivien avajaisia vietetään tänään. Kevään istuntokauden kuuminta keskustelua käytäneen aktiivimallista, arvioin MTV Uutisten politiikan toimituksen päällikkö Jussi Kärki.

Tämän vuoden valtiopäivät avataan virallisesti tänään Eduskuntatalossa. Avajaisjuhlallisuudet alkoivat puoliltapäivin juhlajumalanpalveluksella Helsingin Tuomiokirkossa, jossa saarnan piti Helsingin hiippakunnan piispa Teemu Laajasalo.

Iltapäivällä tasavallan presidentti Sauli Niinistö julistaa valtiopäivät avatuiksi. Eilen valittu eduskunnan puhemies Paula Risikko vastaa presidentin puheeseen eduskunnan puolesta.

Varsinaiset eduskuntaistunnot ja keskustelut alkavat huomenna. MTV Uutisten politiikan toimituksen päällikkö Jussi Kärki arvioi aktiivimallin olevan kuumin puheenaihe eduskunnan kevätistuntokaudella.

– Hallitus joutuu täsmentämään aktiivimallia, mutta ei varmaan tule sitä perumaan. Keskustelua herättää varmasti myös aktiivimallin jatko, eli työttömän pitäisi joka viikko tehdä työhakemus. Veikkaan että siinä hallitus ottaa lusikan kauniiseen käteen, arvioi Kärki.

Hallitus tulee saamaan syliinsä myös kunta-alan palkkaneuvottelut, joissa haetaan rahaa lomarahojen leikkauksen kompensaatioon. Tämä maksaisi kunnille 300 miljoonaa euroa.

– Kunnilla ei ole tälläistä rahaa takataskussaan ja siksi tässä katseet kääntyvät hallituksen suuntaan. Ja sitten aika näyttää, että pystyvätkö he siihen vastaamaan, mutta se on aika tiukka paikka, jos poliitikot vedetään mukaan palkkakiistoihin, sanoo Kärki.

Lisää aiheesta:

Eeva Lehtimäen kommentti: Niinistö pääsi ärähtämään taloudesta vielä kerran – myös tuleva presidentti sai viestinKestääkö hallitus soppatykit, hernekeiton ja täyden Senaatintorin vihaista kansaa? "Aineksia kaikenlaiselle levottomuudelle"Katso video: Presidentti Sauli Niinistön puhe avasi valtiopäivätPuhemieheksi palannut Vanhanen: "Eduskunnan käytävä ulko- ja turvallisuuspoliittinen keskustelu"Presidentti Niinistö avaa valtiopäivät – mikä on presidentin viesti uudelle eduskunnalle?Eduskunnan syysaherrus alkaa, kovin vääntö jälleen sotesta: "Joillakin kokoomuksessa epäluuloja uudistusta kohtaan"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 00:01
    Nikotiinipussit

    Nikotiinipussien käyttö yleistynyt hälyttävästi Suomen nuorilla, sanoo asiantuntija

  • Eilen20:39
    Teemu Keskisarja

    Teemu Keskisarjan puheista ei aloiteta esitutkintaa – näin hän kommentoi nyt

  • Eilen19:23
    Luonto ja eläimet

    Matin linturetki sai yllättävän käänteen – otti kiinni äärimmäisen harvinaisen jättiläisen

  • Eilen18:25
    Eduskunnan takahuone

    Kansanedustajan yöllinen tiedote käynnisti keskustelun – "Siinä sohvalla istuessa sen naksuttelin"

  • Eilen18:11
    Kuolemantapaukset

    Autoilija kuoli törmättyään puuhun Savonlinnassa