Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Uutiset seuraa Jasper Pääkkösen kalsaririitaa – brändiyhteistyöstä 80 000 euron palkkio, Pääkkösen vaatimus 300 000 euroa

12:59Jasper Pääkkösen mukaan käräjäoikeus teki väärän päätöksen kalsarikäräjilläJasper Pääkkösen mukaan käräjäoikeus teki kalsarikiistassa väärän päätöksen ja siksi asian käsittely jatkuu nyt hovioikeudessa.
Julkaistu 14.04.2025 10:19(Päivitetty 14.04.2025 10:43)
Toimittajan kuva

Katri Utula

katri.utula@mtv.fi

Jasper Pääkköseen liittyvän kalsarikiistan käsittely jatkuu Helsingin hovioikeudessa.

MTV Uutiset seuraa käräjäoikeuskäsittelyn aikaan kalsarikäräjiksi nimettyä riitaa, jota nyt käsitellään Helsingin hovioikeudessa.

Näyttelijä Jasper Pääkkönen vaati 300 000 euroa The Other Danish Guy -kalsareistaan tunnetulta Lähde & Co Oy:ltä, sillä hänen mukaansa yritys käytti hänen nimeään, ääntään ja kuviaan laajassa mainoskampanjassa ilman lupaa. 

Pääkkösestä otettuja alusvaatekuvia näytettiin muun muassa televisiossa. 

Lue lisää: Jasper Pääkkönen hävisi kalsarikäräjät

Riita-asiassa on kysymys Pääkkösen ja Lähde Co:n välille solmitusta brändilähettiläs­sopimuksesta ja siitä, missä laajuudessa Pääkkönen oli lupautunut osallistumaan yrityksen mainoskampanjaan.

Oikeuteen saapuessaan Jasper Pääkkönen kommentoi aihetta laajasti myös MTV Uutisille. 

Pääkkösen mukaan brändilähettilässopimukseen kuului ainoastaan yhden podcast-kuvan ottaminen podcast-haastattelun yhteydessä, joka toteutettiin 9.6.2021. Tätä kuvaa käytettiin myöhemmin laajasti yrityksen mainoskampanjassa.

Pääkkönen kertoo, että hänelle tuli täytenä yllätyksenä, että hänen kasvojaan ja ääntään käytettiin myös televisio-, radio- ja internet-mainoskampanjassa aikavälillä 18.8.–30.8.2021.

Lue lisää: Jasper Pääkkönen hovioikeudessa jatkuvasta kalsarikiistasta: "Ei mahdu oikeudentajuuni"

Pääkkönen kertoo asian selvinneen hänelle vasta, kun hän näki itsensä pelkissä kalsareissa tv-mainoksessa. Pääkkösen mielestä mainos oli tyyliltään ja sisällöltään ala-arvoinen.

Lähde puolestaan katsoo, että kuvien käytölle oli laajempi jakelulupa.

Jasper PääkkönenRiita-asiassa on kyse 9.6.2021 kuvatusta Pääkkösen podcast-haastattelusta, josta tehtiin valtakunnallisen tv-, radio- ja internet-mainoskampanja.

Lue lisää: MTV:n Rikostoimittajat: Jasper Pääkkönen hävisi kalsarikäräjät, mutta on hänellä silti pointtinsa – ”Rajanvetoa haetaan”

Brändiyhteistyöstä 80 000 euron palkkio

Oikeudessa käsitellään tarkemmin Pääkkösen tekemään brändiyhteistyösopimusta, joka on allekirjoitettu 9.11.2018. Pääkkönen on sijoittanut yritykseen 100 000 euroa ja omistaa edelleen noin 2,5 prosenttia Lähde & Co Oy:n osakkeita.

Brändiyhteistyösopimukseen kuuluu, että Pääkkönen laskuttaa neljän vuoden ajalta markkinakorvausta, jolloin sijoituksesta tulee Pääkköselle miltei riskitön.

Lähteen mukaan Pääkkönen on saanut brändiyhteistyöstä 80 160 euron suuruisen palkkion neljän sopimusvuoden aikana.

Tämä sisältää Pääkkösen osalta viisi somejulkaisua ja podcast-kuvaukset. Oikeudessa selvitetään, miten tämä jo maksettu 80 000 euron palkkio vaikuttaa myös korvausvaatimuksiin.

Podcast-kuvauksissa otettiin video- ja still-kuvaa. Lähteen näkökulmasta Pääkkösen on täytynyt ymmärtää, että brändiyhteistyösopimus sisältää markkinointimateriaalin tuottamista. 

Lähteen puolustus kertoo oikeudessa, että Pääkkönen on myös saanut tiedon siitä, millaisessa yhteydessä hänen podcast-kuvaansa tullaan käyttämään.

Pääkkönen reagoi vahvasti tv-mainokseen

Oikeudessä käydään läpi Lähteen ja Pääkkösen välisiä WhatsApp- ja sähköpostiviestejä.

Tv-mainoksen nähtyään Pääkkönen lähetti Lähteelle Whatsapp-viestin 23.8.2021, jossa hän kertoo varsin tuohtuneena siitä, ettei tiennyt kyseisestä tv-mainoksesta ja toteaa, ettei edes tee tv-mainoksia. 

– Mutta että vielä tv-mainos. Ja kuvia missä mä saatana kekkuloin kalsarit jalassa kameran edessä. Hävettää niin pljon että tekis mieli vajota maan alle, Pääkkönen kirjoittaa.

WhatsApp-viestistä käy ilmi, että Pääkkönen on tehnyt vain harvoja tv-mainoksia, ja edellisestä, muutaman vuoden takaisesta tv-mainoksesta hän kertoo ansainneensa 160 000 euroa.

Oikeudessa katsotaan Pääkkösen podcast-haastattelusta ja kalsarikuvauksista koostetut neljä tv-mainosta. 

Pääkkönen esittää tv-mainoksia salassapidettäviksi, koska hän kokee niiden haittaavan hänen brändiään, jos ne löytyvät internetistä.

– Ne ovat niin haitallisia mun uralle, Pääkkönen perustelee toivettaan.

Pääkkönen sallii kuitenkin mainosten esittämisen oikeussalissa, ja tallenteiden salassapidosta päätetään myöhemmin.

Kyseisiä tv-mainoksia esitettiin kahden viikon aikana yli tuhat kertaa, ja mainoksia katsottiin ja kuunneltiin 3,6 miljoonaa kertaa netissä, televisiossa ja radiossa. Mainonta keskeytettiin Pääkkösen toiveesta.

Käräjäoikeus hylkäsi kanteen perusteettomana

Pääkkösen nostama vahingonkorvauskanne hylättiin perusteettomana Helsingin käräjäoikeudessa 2023. 

Pääkkönen velvoitettiin korvaamaan Lähde & Co Oy:lle oikeudenkäyntikuluista 84 140 euroa ja korvaukseksi muista kuluista 14 400 euroa. Lisäksi hänet määrättiin maksamaan yhtiön edustajalle ja toimitusjohtajalle yhteensä 5 654 euroa asianosaiskuluista.

Hovioikeuden istunnon aluksi käytiin keskustelua Jare Tiihosen roolista asiantuntijana, sillä Tiihosta kuultiin käräjäoikeudessa siltä osin, millaisia palkkioita julkisuuden henkilöiden mainoskampanjoista maksetaan. Hovioikeus katsoo, että Tiihosta voidaan jatkossakin käyttää asiantuntijan roolissa.

Yllätyskäänne koettiin pian oikeudenkäynnin alussa, kun Pääkkösen asianajaja ehdotti, että Tommi Lähteen avustaja soittaisi Lähteelle ja asianosaiset kävisivät keskustelun sovinnon mahdollisuudesta. Lähde itse saapuu oikeuteen vasta myöhemmin iltapäivällä.

Tämä järjestely sopi kaikille, joten neuvotteluita käytiin noin 10 minuutin ajan, mutta niissä ei päästy yhteisymmärrykseen.

Lisää aiheesta:

Jasper Pääkkösen kanssa riitelevä kalsaribrändin toimitusjohtaja ryöpyttää: "Kokee olevansa kaiken yläpuolella"Jasper Pääkkönen avautui oikeudessa: "Luottamus oli viety"MTV:n Rikostoimittajat: Jasper Pääkkönen hävisi kalsarikäräjät, mutta on hänellä silti pointtinsa – "Rajanvetoa haetaan"Jasper Pääkkönen kommentoi kalsarituomiota – aikoo viedä asian hovioikeuteen: "Tämä aiheuttaa käsittääkseni täysin hallitsemattoman tilanteen"Jasper Pääkkönen hakee 300 000 euron korvauksia kalsarikäräjillä – todistajana kuultu Jare Tiihonen: "Mainoksissa puhutaan minimissään sadastatuhannesta eurosta"Jasper Pääkkönen vaatii oikeudessa 300 000 euroa alushousuyritykseltä – tähden mukaan firma käytti mainoksissaan luvatta hänen nimeään, ääntään ja kuvaansa
Kotimaa
Katri Utula

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 16:36
    Erkki Tuomioja

    Yhdysvaltain Helsingin suurlähetystö julkaisi työpaikkailmoituksen – Tuomiojalta näpäytys

  • 16:32
    Supo

    Supo poisti verkkosivuiltaan tekstiä väestönvaihtoteoriasta – esillä todennäköisesti tiedusteluvalvontavaliokunnassa

  • 15:25
    Teemu Keskisarja

    Teemu Keskisarjan puheista ei aloiteta esitutkintaa

  • 14:14
    Koirat

    Nämä koirarodut on kielletty monissa maissa – Suomi sallii kaikki

  • 12:33
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"