Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Urheilun tiedot: Yllätysnimi vahvoilla Olympiakomitean toimitusjohtajaksi

Taina Susiluoto on MTV Urheilun tietojen mukaan vahvasti ehdolla Suomen Olympiakomitean toimitusjohtajaksi.
Taina Susiluoto on MTV Urheilun tietojen mukaan vahvasti ehdolla Suomen Olympiakomitean toimitusjohtajaksi. ROB ORTHEN
Julkaistu 06.04.2022 14:19
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas

kasperi.kunnas@mtv.fi

@kaustoFI

Suomen Olympiakomitean uuden toimitusjohtajan valinta on loppusuoralla. Yksi vahvimmista ehdokkaista vaikutusvaltaiseen pestiin on MTV Urheilun tietojen mukaan yllätysnimi Taina Susiluoto.

Olympiakomitean nykyinen toimitusjohtaja Mikko Salonen ilmoitti helmikuun alussa, että hän jättää tehtävänsä kesäkuun lopussa. Toimitusjohtajan virka meni avoimeen hakuun, joka päättyi muutamaa viikkoa myöhemmin.

Nyt nimitys on lähellä ja loppusuoralla on MTV Urheilun tietojen mukaan enää kolme nimeä, joista Olympiakomitean kannalta houkuttelevin ehdokas on Elinkeinoelämän keskusliiton johtoryhmän jäsen Taina Susiluoto.

LUE MYÖS: Olympiakomitea: kolmaskin epäasiallisen käytöksen epäily tutkintaan

Susiluoto on koulutukseltaan juristi ja hän on toiminut lähes kahdenkymmenen vuoden ajan virkamiestehtävissä. EK:ssa hän aloitti johtajana reilut neljä vuotta sitten, missä hänen vastuualueellaan ovat myös HR-johtajan tehtävät.

Viime vuoden keväästä lähtien Susiluoto on istunut Olympiakomitean markkinointiyhtiön hallituksessa. Suomen Olympiakomitea Markkinointi Oy toimii Suomen Olympiakomitea ry:n alla. Yhtiön toimitusjohtaja ja hallituksen puheenjohtaja ovat samat henkilöt kuin yhdistyksen puolella – eli tällä hetkellä Mikko Salonen ja Jan Vapaavuori.

Juttu jatkuu videon alla. 

3:29Jan Vapaavuori vastasi Lehtimäki-kohun avoimiin kysymyksiin – Tulosruutu niputti vaiheikkaan tapauksenJan Vapaavuori vastasi Lehtimäki-kohun avoimiin kysymyksiin – näin Tulosruutu niputti vaiheikkaan tapauksen 31. maaliskuuta.

Susiluoto on innokas taekwondon harrastaja, mutta muuten hänellä ei ole mainittavaa urheilutaustaa. Hän kuuluu EK:n kokoomustaustaisen toimitusjohtajan Jyri Häkämiehen lähipiiriin.

Muiksi ehdokkaiksi toimitusjohtajan pestiin on väläytelty tiede- ja kulttuuriministerin valtiosihteeriä Tuomo Puumalaa sekä Olympiakomiteaan sulautetun Valo-urheilujärjestön entistä puheenjohtajaa Petteri Kilpistä.

Ilta-Sanomat kirjoitti helmikuussa Puumalan olleen vahvoilla uudeksi toimitusjohtajaksi. Mannerlaatat ovat kuitenkin alkuvuoden jälkeen liikahtaneet. Viime viikkoina Olympiakomitean maine on kärsinyt huippu-urheiluyksikön johdosta eronneen Mika Lehtimäen ahdistelutapauksessa ja sitä seuranneissa kohuissa.

LUE MYÖS: HS: Anni Vuohijoen epäillään häirinneen Leijonien varapelaajaa olympialaisissa

Viimeaikaiset tapahtumat ovat osaltaan saattaneet vaikuttaa siihen, millaisen toimitusjohtajan Olympiakomitea itselleen haluaa. Toisaalta eräskin MTV:n tavoittama lähde pohti, onko halutun huippuviran houkuttelevuus sittenkin kärsinyt kohuista vähän liikaakin.

Toimitusjohtajan nimittää Olympiakomitean hallitus. Vapaavuori ei halunnut kommentoida toimitusjohtajavalintaa "sanallakaan" MTV Urheilulle.

Lisää aiheesta:

Tässä on Suomen olympiakomitean uusi toimitusjohtajaOlympiakomitean uusi toimitusjohtaja pyrkii palauttamaan luottamuksen – "Tärkeintä on häirintäkohun saattaminen päätökseen"Jan Vapaavuori katuu erityisesti yhtä asiaa Lehtimäki-kohussa: "Se oli arviointivirhe" – näin tiedotustilaisuus eteniJan Vapaavuorelle esitettiin vaatimuksia – näin Olympiakomitean pomo aikoo edetä häirintäkohun käsittelyssäMiljardööri Mika Anttoselta yllätysratkaisu: vetäytyy OK:n puheenjohtajakilvasta – "En halunnut lähteä tällaiseen keskusteluun"Olympiakomitean ykköskandidaatti: Tämä on historiallinen tilanne
OlympiakomiteaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Olympiakomitea
  • 25.8.09:07
    Urheilu

    Tässä on Suomen olympiakomitean uusi toimitusjohtaja

  • 19.6.09:24
    Urheilu

    Tässä on Olympiakomitean uusi huippu-urheilujohtaja

  • 10.6.10:37
    Urheilu

    Olympiakomitean toimitusjohtaja ulos

  • 28.5.13:09
    Urheilu

    Huippu-urheiluyksikkö lakkautetaan – tässä ovat uuden asiantuntijaryhmän jäsenet

  • 21.5.15:12
    Yleisurheilu

    Suomen yleisurheilupomolta kova linjaus Israelista – "Ei voi sulkea tältä silmiä"