Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jan Vapaavuorelle esitettiin vaatimuksia – näin Olympiakomitean pomo aikoo edetä häirintäkohun käsittelyssä

10:10Olympiakomitean hallituksen Sari Essayah ja Sari Multala kritisoivat Mika Lehtimäki -häirintäkohun käsittelyäSari Essayah ja Sari Multala kommentoivat Mika Lehtimäen häirintäkohua.Lehtikuva
Julkaistu 30.03.2022 11:16

MTV URHEILU – STT

Olympiakomitean puheenjohtaja Jan Vapaavuori ei toistaiseksi halua kommentoida Olympiakomitean tilannetta. 

Urheilujärjestö on joutunut voimakkaan julkisen keskustelun kohteeksi sen jälkeen, kun Yle kertoi, että huippu-urheiluyksikön johtaja Mika Lehtimäki olisi käyttäytynyt epäasiallisesti työyhteisössä. Lehtimäki ilmoitti maanantaina eroavansa Olympiakomitean palveluksesta.

Yle kertoi tiistai-iltana uusia tietoja Lehtimäen tapauksesta. Ylen mukaan Lehtimäen käytökseen olisi liittynyt myös fyysistä kajoamista.

LUE MYÖS: Sari Multala järkyttyi Lehtimäki-kohun uudesta käänteestä – kertoi toimitusjohtajalta saamastaan selvityksestä: "Siinä tein virheen"

Vapaavuori viestittää STT:lle, että hän keskustelee Olympiakomitean tilanteesta ensin komitean hallituksen ja johtoryhmän kanssa. MTV:lle hän kertoo, että hän puhuu julkisesti asiasta seuraavan kerran torstaina. 

Olympiakomitean hallituksella on keskiviikkoiltana ylimääräinen kokous, jonka jälkeen torstaina on määrä järjestää tiedotustilaisuus.

Avoimia kysymyksiä

22:37Häirintäkohu olympiakomitean ympärillä kiihtyy – Suomen urheilun eettinen keskus ottaa kantaaHäirintäkohu Olympiakomitean ympärillä kiihtyy – Suomen urheilun eettinen keskus ottaa kantaa.

Lehtimäen tapauksessa on herättänyt hämmästystä muun muassa se, että hän sai jo syksyllä varoituksen työyhteisön naisiin kohdistuneesta epäasiallisesta käytöksestä, mutta tapaus tuli julkisuuteen vasta Ylen viimeviikkoisen uutisen myötä.

Olympiakomitean hallituksen jäsen Sari Essayah sanoi keskiviikkona MTV:lle odottavansa, että prosessi käydään nyt läpi (haastattelu pääkuvassa). Hän totesi, että hallitus on missä tahansa järjestössä kollektiivinen elin, jota yleensä informoidaan tämänkaltaisista tilanteista.

LUE MYÖS: Hallitusjäsen ärähti Mika Lehtimäki -häirintäkohusta – Jan Vapaavuorelle lista vaatimuksia: "Saatava selvitettyä tänään"

Vapaavuori ja Olympiakomitean toimitusjohtaja Mikko Salonen käsittelivät häirintätapauksen syksyllä ja kertoivat siitä myöhemmin vain komitean hallituksen varapuheenjohtajille eli Susanna Rahkamolle ja Sari Multalalle.

Suomen Olympiakomitean nykyinen hallitus valittiin tehtäväänsä marraskuussa 2020.

Julkisuudessa on myös pohdittu, miksi Lehtimäen määräaikaista työsopimusta jatkettiin ilman julkista hakua strategiakauden 2021–2024 loppuun saakka. Päätöksestä tiedotettiin tämän kuun alussa.

– Nöyrin mutta päättäväisin mielin lähdetään tätä työtä jatkamaan, Lehtimäki sanoi tuolloin tiedotteessa.

Hän toimi huippu-urheiluyksikön johtajana keväästä 2018.

Lisää aiheesta:

Jan Vapaavuori katuu erityisesti yhtä asiaa Lehtimäki-kohussa: "Se oli arviointivirhe" – näin tiedotustilaisuus eteniAsianajaja hämmästelee salailua ja Jan Vapaavuoren käyttämää perustelua Lehtimäki-kohussa: "En pysty ymmärtämään"Mika Lehtimäki kiistää syytökset fyysisestä häirinnästäSUEK kannustaa Olympiakomiteaa toimiin häirintäkohussa – "Se puhdistaisi ilmaa"Hallitusjäsen ärähti Mika Lehtimäki -häirintäkohusta – Jan Vapaavuorelle lista vaatimuksia: "Saatava selvitettyä tänään"Sari Multala järkyttyi Lehtimäki-kohun uudesta käänteestä – kertoi toimitusjohtajalta saamastaan selvityksestä: "Siinä tein virheen"
OlympiakomiteaHäirintäJan VapaavuoriUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Olympiakomitea
  • 25.9.17:00
    Urheilu

    MT: Olympiakomitean Kilpiseltä selvät sanat Israelista

  • 19.9.18:08
    Olympialaiset

    KOK:lta päätös: Venäläiset saavat osallistua talviolympialaisiin – "Mikään ei ole muuttunut"

  • 25.8.09:07
    Urheilu

    Tässä on Suomen olympiakomitean uusi toimitusjohtaja

  • 19.6.09:24
    Urheilu

    Tässä on Olympiakomitean uusi huippu-urheilujohtaja

  • 10.6.10:37
    Urheilu

    Olympiakomitean toimitusjohtaja ulos