MTV Uutisten tietojen mukaan turvapaikanhakijoiden määrän odotetaan kasvavan merkittävästi Vartiuksen rajanylityspaikalla viikonloppuna.
Huomisesta lähtien turvapaikkahakemuksia käsitellään vain Vartiuksen ja Sallan raja-asemilla.
Tänään Vartiukseen tuli viisi turvapaikanhakijaa, eilen 18. Paikalla olevan MTV Uutisten toimittajan Raija Kantomaan mukaan raja-asemalle saapui ryhmä turvapaikkaa hakeneita henkilöitä juuri, kun raja-asema oli sulkeutumassa.
– Mielenkiintoista oli, että ihmiset kävelivät 200 metriä polkupyöriä taluttaen juuri ennen kuin kuin raja-asema suljettiin kello 18. Ei vaikuta sattumalta, Kantomaa sanoi Seitsemän uutisissa.
Yhteensä Kaakkois-Suomen rajanylityspaikoille on tänään kello 18 mennessä saapunut 96 turvapaikanhakijaa, kertoo Kaakkois-Suomen rajavartiosto viestipalvelu X:ssä.
Määrä on jo nyt huomattavasti suurempi kuin koko eilisen päivän aikana. Eilen Kaakkois-Suomen rajanylityspaikoille saapui 26 turvapaikanhakijaa.
Hallitus kertoi eilen, että Suomi sulkee perjantain ja lauantain välisenä yönä keskiyöllä kaikki rajanylityspaikat Kaakkois-Suomen rajavartioston alueella sekä Niiralan rajanylityspaikan Pohjois-Karjalan rajavartioston alueella.
"Normaalista poikkeavia ihmisiä"
Kajaanissa valmistellaan kiireellä asuntoja Vartiuksen rajanylityspaikalta tuleville turvapaikanhakijoille. 300 henkilöä vetävässä vastaanottokeskuksessa onkin siirrytty perjantaina ympärivuorokautiseen päivystykseen.
Keskuksen toiminta on hajautettu vuokra-asuntoihin. Vapaiden paikkojen määrää tai asuntojen sijaintia ei paljasteta asiakasturvallisuuden vuoksi.

