Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Suomi pyysi Kremliä kiltisti lopettamaan operaationsa – Venäjä hymähti ja vastasi heti

1:33”Tässä masinoidaan ihmisiä Suomeen” – Rajavartiolaitos: Ilmiö on laajenemassa pohjoiseenSisäministeri Rantanen kommentoi hallituksen tiedotustilaisuudessa: "Tässä masinoidaan ihmisiä Suomeen”. Rajavartiolaitoksen mukaan ilmiö on laajenemassa pohjoiseen.
Julkaistu 16.11.2023 16:17
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Tuskin menee pitkään, että pääministeri Orpo ja sisäministeri Rantanen pääsevät uudelleen kameroiden eteen puhumaan polkupyöräilijöistä ja raja-asemista, kirjoittaa MTV Uutisten toimittaja Jouko Luhtala.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.), sisäministeri Mari Rantanen (ps.) ja Rajavartiolaitoksen apulaispäällikkö Markku Hassisen marssivat tänään vakavina kameroiden eteen.

Tiedotustilaisuudessa todettiin muun muassa seuraavat asiat: Suomeen masinoidaan ihmisiä, eskalaation vaara on selkeä ja Venäjän rajaviranomaisten toiminta on muuttunut.

Eilen Asian ytimessä -ohjelmassa puhemies Jussi Halla-aho (ps.) totesi, että jos tämä suomalaisviranomaisten mukaan Venäjällä järjestetty operaatio halutaan lopettaa heti alkuunsa, pitää sekä Venäjälle että Venäjän kautta Suomeen pyrkiville lähettää yksiselitteinen viesti.

Nyt Suomi on julkisesti lähettänyt viestinsä Venäjälle. Itärajan rajanylityspaikoista suljetaan Nuijamaan, Vaalimaan, Imatran ja Niiralan rajanylityspaikat. 

Raja-Joosepin, Sallan, Kuusamon ja Vartiuksen raja-asemat jätetään siis auki.

Käytännössä Suomi lähetti Venäjälle vienon pyynnön. Suomi toivoo Venäjän ymmärtävän Suomen olevan tosissaan.

Jo tiedotustilaisuudessa todettiin, että tämä niin sanottu ilmiö eli organisoitu turvapaikanhakijoiden lähettäminen Suomeen "on laajenemassa pohjoiseen".

Ja kas kummaa, Venäjällä ilmeisesti osataan katsoa karttaa. Vähemmän yllättäen itänaapurissa löydettiin ne rajanylityspaikat, joita 18. marraskuuta voimaan tuleva rajanylityspaikkojen sulkeminen ei koske.

Tuskin oli pääministeri Orpo ehtinyt tiedotustilaisuudesta poistua, kun Yle uutisoi, että auki pysyvälle Vartiuksen raja-asemalle on saapunut ensimmäinen joukko polkupyörillä liikkuvia turvapaikanhakijoita.

Vähemmän yllättäen polkupyöräilijät ilmestyivät juuri yhdelle niistä kahdesta itärajan rajanylityspaikasta, johon hallitus ilmoitti keskittävänsä turvapaikkahakemukset.

Venäjä toki ymmärsi Suomen vihjeen. On joko kaunista tai naivia ajatella, että laittoman suurhyökkäyksen viime vuonna aloittanut valtio lopettaisi nätisti pyytämällä toimintansa, jonka tavoite on Orpon mukaan aiheuttaa "railoja ja hajaannusta yhteiskuntiin".

Pääministeri Orpo ja sisäministeri Rantanen pääsevät varmasti pian uudelleen kameroiden eteen puhumaan polkupyöräilijöistä ja raja-asemista.

Lue myös: Tämä MTV Uutisten raportti kiihdytti tunteita Venäjällä: "Tour de Helsinki on yhä mahdollinen – panssarivaunuilla"

Anatoly kuuli rajan sulkemisesta toimittajalta – työpaikka Helsingissä, iäkäs äiti Pietarissa

Suomi sulkee Vaalimaan, Nuijamaan, Imatran ja Niiralan rajanylityspaikat – "Ilmiö on laajenemassa pohjoiseen"

Neljä rajanylityspaikkaa suljetaan – mitä se käytännössä tarkoittaa?

Lisää aiheesta:

Itäraja sulkeutui kokonaan – Raja-Joosepin kaistat tukitaan betoniesteilläOrpo: "Suomi saa tarvittaessa suljettua koko itärajan"Näin ulkomailla on reagoitu Suomen rajapäätökseen – "Venäjän kosto""Hyvin outoja syytöksiä" – näin Venäjällä reagoitiin Suomen rajapäätökseen ja sen syihinAnatoly kuuli rajan sulkemisesta toimittajalta – työpaikka Helsingissä, iäkäs äiti PietarissaSuomi sulkee Vaalimaan, Nuijamaan, Imatran ja Niiralan rajanylityspaikat – "Ilmiö on laajenemassa pohjoiseen"
ItärajaVenäjäRajavartiolaitosRajavalvontaUutisohjelmien aiheetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Itäraja
  • 5.10.17:07
    Matkailu

    Itärajasta matkailuvaltti! Aikamatka vanhaan Savonlinnaan näytti Helena Petäistölle, miten Itä-Suomi voi pelastua

  • 26.9.15:42
    Supo

    Supo itärajan yli tulleista venäläissotilaista: Yksittäistapauksia

  • 25.9.18:56
    Venäjä

    Häkkänen ei kiistä väitettä itärajan ylittäneistä sotilaista: "Erityisen kontrollin piirissä olevia henkilöitä"

  • 25.9.16:15
    Turvallisuus

    Mari Rantanen vaikenee kesän 2023 tapahtumista

  • 25.9.00:01
    Suomi

    Uutuuskirja: Valtionjohto huolestui itärajalle tulleista venäläistaustaisista sotilaista kesällä 2023