Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV:n lukijat paljastavat karut kokemukset vähättelystä työelämässä: "Tytöttelyä edelleen, vaikka olen ylilääkäri"

0:45Tutkimus väitti lääkäreiden bikinikuvia"epäammattimaisiksi"- vastaiskuna lanseerattiin #MedBikini Tutkimus väitti lääkäreiden bikinikuvia "epäammattimaisiksi" – vastaiskuna lanseerattiin #MedBikini. Tällaisia kuvia haasteessa jaetaan!
Julkaistu 25.11.2020 08:16

Valpuri Haapala

valpuri.haapala@mtv.fi

MTV:n lukijat kertoivat, millaista vähättelyä he ovat kokeneet työssään. Vastauksista käy ilmi, että epäasiallista kohtelua koetaan työelämässä runsaasti ja monista eri syistä.

Kerroimme viikonloppuna nuoresta suomalaisesta naisyrittäjästä Pinja Ekolasta, joka sanoi kohtaavansa työssään viikoittain vähättelyä ikänsä ja sukupuolensa vuoksi. Hän ei ole ongelman kanssa yksin. 

MTV Uutiset kysyi lukijoiltaan Instagramissa, ovatko he kohdanneet työssään vähättelyä ikänsä tai sukupuolensa takia. Vastauksia tuli lähes kolmekymmentä. Ne alleviivaavat, että asennemuutokselle on tarvetta.

Tytöttelyä vielä kolmikymppisenäkin

Moni nainen kertoi vastauksissaan, ettei alentava tytöttely lopu, vaikka lapsuus- ja teinivuodet ovat jo takanapäin.

”Tytöttelyä kuulee todella usein. Se on alentavaa. Olen 28-vuotias.”

”Aika lyhyt oli aika, jolloin olin oikean ikäinen. Ennen 35 ikävuotta tytöttelyä, 40 ikävuoden jälkeen liian täti.”

”Jep, tytöttelyä edelleen, vaikka olen ylilääkäri.”

Tytöttelyn epäillyksi syiksi kerrottiin iän lisäksi oletettu osaamattomuus ja ammattitaidottomuus. Moni toistuvasti vähättelyn tai epäasiallisten kommenttien kohteeksi joutuva nainen kertoi työskentelevänsä miesvaltaisella alalla. Yleensä alentavasti käyttäytyvän ihmisen kerrottiin olevan vanhempi henkilö tai mies.

LUE MYÖS: Somessa levisi kuva lapsenkasvoisesta "tyttöhallituksesta" – sitten sisäministeri Ohisalo avautui, ja pääministeri Marin otti kaiken hyödyn irti

Myös miehet joutuvat kokemaan vähättelyä

Vastauksista käy ilmi, että ongelma ei ole vain nuorten ja naisten. Myös varttuneemmat ja miehet saattavat kokea vähättelyä.

”Raksalla vanhoilta ukoilta sai kuulla pojittelua. Vastasin kyllä isi, milloin maksat viikkorahat.”

”Nuorena miesopettajana saan kuulla aina, että ’sait työpaikan, koska oot mies.’”

”Naiset käyttäytyvät epäasiallisesti, koska olen työpaikallani ainoa mies.”

”Minua on syrjitty ikäni puolesta. Olen 56-vuotias ja ilmeisesti liian vanha työnhakuun.”

Ikä ja nuoruus eivät myöskään olleet ainoita syitä vähättelyllä. Eräs vastaaja kertoi tulleensa vähätellyksi jopa hiustensa värin vuoksi.

LUE MYÖS: "Tohtori Bikini" kyllästyi seksistisiin asenteisiin ja julkaisi hätkähdyttävän kuvan – vastaisku kohututkimukselle

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.

Lisää aiheesta:

Grace poseerasi kuvassa rakkaansa kainalossa – aikuiset naiset ryntäsivät haukkumaanSuomalaiset paljastivat karuimmat työhaastattelukokemuksensa: "Mies kysyi, mitä vikaa minussa on, kun en ole parisuhteessa"Kotimaisissa musiikkipiireissä kuohuu: Punkstoo-tili paljastaa laajan ilmiön seksuaalista häirintää, väkivaltaa ja ahdistelua – "Ei epäilystä, etteivät olisi totta"Miestenhuoneen suuri peniskysely paljasti, millaiset asiat aiheuttavat epävarmuutta: "Miehet luulevat edelleen, että naiset odottavat jonkinlaista pornostaran penistä"Nuori naisyrittäjä Pinja, 23, kohtaa vähättelyä jatkuvasti: "Eikö teidän yrityksessä ole miestä, joka tulisi katsomaan?" – asiantuntija kertoo, miksi tasa-arvo ei ole vielä valmis "Se ei ole kohteliaisuus, se on karmivaa" – Emma, 26, saa miehiltä kehuja, koska näyttää "sakkolihalta"
TyöelämäTasa-arvoNuoretLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Työelämä
  • to11:26
    Ruoka

    Kozeen Shiwan haastettiin oikeuteen – näin hän vastaa syytöksiin

  • ke14:39
    Työttömyys

    Professori: Kuntien sakkomaksut valtiolle pitäisi lopettaa – rahat työllistämiseen

  • ke11:47
    Nuoret

    Useampi kuin joka kolmas nuori harkitsee muuttoa ulkomaille työn perässä, kysely paljastaa

  • ti06:14
    Eläke

    Professori MTV:lle: Eläkeikä nostettava nopeasti yli 70 vuoteen

  • ma17:20
    Telakkateollisuus

    Turun telakka purki työehtoja polkeneiden yritysten sopimukset