Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV:n ulkomaantoimittaja Ukrainan tavoitteesta Bahmutissa: "Ottaa pois päiviltä venäläisiä sotilaita niin paljon kuin pystytään"

3:47MTV:n kirjeenvaihtaja Ukrainan tavoitteesta Bahmutissa: "Ottaa pois päiviltä venäläisiä sotilaita niin paljon kuin pystytään"MTV:n kirjeenvaihtaja Niko Nurminen kertoo Bahmutin kaupungin tilanteesta.
Julkaistu 22.05.2023 18:33
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Venäläinen palkkasotilasyhtiö Wagner kertoo jättävänsä Bahmutin kaupungin Ukrainassa pian Venäjän asevoimien hallintaan.

Wagnerin johtaja Jevgeni Prigozhin kertoo Telegramissa joukkojensa poistuvan kaupungista torstaista alkaen.

Wagner ja Venäjä ovat sanoneet vallanneensa Bahmutin tyystin, mutta kaupungin tilasta ei ole tarkkaa selvyyttä. Ukrainan asevoimien mukaan ukrainalaisjoukot hallitsevat edelleen merkityksetöntä osaa Lounais-Bahmutista.

Itä-Ukrainassa sijaitsevan Bahmutin hallinnasta on käyty jatkuvia taisteluja viime elokuusta lähtien. MTV Uutisten ulkomaantoimittaja Niko Nurminen on ollut raportoimassa Ukrainasta usein paikan päältä sodan aikana.

Nurminen kertoo MTV Uutiset Liven haastattelussa, että riippumattomia tietoja Bahmutin tilanteesta on vaikea saada, koska alueella ei ole mahdollisuuksia liikkua.

– Siellä on niin paha tilanne taistelujen kannalta, että siellä on erittäin turvatonta liikkua.

Nurminen toteaa, että Ukrainan asevomien mukaan Bahmut ei näytä olevan täysin venäläisten hallussa.

– Siellä on olemassa merkittäviä ukrainalaisten läsnäolotaskuja. Ukrainan apulaispuolustusministeri sanoi äskettäin, että keskustan alueella on ukrainalaisjoukkoja.

Nurmisen mukaan siitäkään ei ole olemassa vahvistusta, että venäläiset olisivat purkamassa miinoja kaupungin alueelta.

– Ukrainan mukaan ukrainalaisjoukot etenevät tällä hetkellä kaupungin pohjois- ja eteläpuolelta, mikä vaikuttaisi siltä, että pyrkimyksenä on motittaa venäläiset sinne.

Lue myös: Ukrainan panssarit murskaavat venäläisjoukkoja nyt juoksuhautoihin – "Ei ole panssarintorjuntaa joka poteroon"

"Venäjä hakee merkkiä armeijansa suorituskyvystä"

Nurminen kertoo, että Bahmutin alueelle tulee koko ajan ankaraa tykistötulta.

– Jälki on pahaa. Ei siellä enää asukkaita ole muutamia yksittäisiä ihmisiä lukuun ottamatta. Lähikylätkin ovat tyhjentyneet.

Nurminen pohtii Venäjän hakevan Bahmutissa selvästi jonkinlaista merkkiä armeijansa suorituskyvystä.

– Edellisestä, niin sanotusta voitosta on vuosi aikaa, kun venäläiset saivat merkittävän ukrainalaiskaupungin haltuunsa.

Nurminen toteaa, että Ukraina panee hanttiin Bahmutissa, koska Ukrainan maaperää ei millään muotoa haluta venäläisille luovuttaa yhtään ilmaiseksi.

– Mutta tavoitteena heillä on myöskin se, että siellä pystytään ottamaan pois päiviltä venäläisiä sotilaita niin paljon kuin pystytään. Venäläisten tavoite siellä on ollut se, että sinne vain vyörytetään jatkuvasti miehistöä suoraan tuleen. Ukraina kertoo käyttävänsä tätä tilannetta hyväkseen ja valmistautuvansa paljon puhuttuun vastahyökkäykseensä.

Lue myös: Belgorodin kuvernööri: Ukrainalainen "sabotaasiryhmä" hyökännyt Venäjän puolelle rajaa

Lisää aiheesta:

Ukrainan panssarit murskaavat venäläisjoukkoja nyt juoksuhautoihin – "Ei ole panssarintorjuntaa joka poteroon"Karttavideo tuo selkoa Bahmutin kaoottiseen tilanteeseen: "Jos kaikki väitteet pitäisivät paikkansa, olisi ruumiita röykkiöittäin"Taisteluita kaduilla ja lähes kaikki huoltoreitit poikki – Ukrainan joukot erittäin ahtaalla BahmutissaOnko Ukraina todella menettämässä Bahmutin vai vedetäänkö Venäjää jälleen nenästä? "Mikäpä olisi sen näppärämpää..."MTV:n toimittaja Ukrainassa: Venäjä on Bahmutissa lähellä suurinta voittoaan sitten viime kesän Ukraina pakottaa Venäjän veriseen lopputaisteluun Mariupolissa: "Muita vaihtoehtoja ei ole"
Ukrainan sotaVenäjäKuolemaMTV Uutiset LiveUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 20:41
    Venäjä

    EU päätti: Venäjän jäädytetyt varat pysyvät jäädytettyinä

  • 20:37
    Alexander Stubb

    Stubb: Suomi ei tunnusta Ukrainalta vallattuja alueita

  • 20:29
    Ukraina

    Ukraina EU:hun jo 2027? EU muuttuisi perustavanlaatuisella tavalla

  • 20:17
    Alexander Stubb

    Kirjeenvaihtaja: Linjat ovat käyneet kuumina, jopa kesken presidentin valtiovierailun – vahvistus: Stubb Berliiniin

  • 18:28
    Alexander Stubb

    Stubb jättää yllättäen Suomen F-35-hävittäjän luovutuksen väliin Texasissa