Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV kokeili: Yksi sana kuvaa hyvin Asuksen uutuusläppäriä - ”Rautajätti”

Suurikokoinen Asus ZenBook Pro UX501J on pakattu metalliseen kuoreen ja myös sisäinen rautapuoli on kunnossa.
Suurikokoinen Asus ZenBook Pro UX501J on pakattu metalliseen kuoreen ja myös sisäinen rautapuoli on kunnossa.
Julkaistu 22.08.2015 10:24
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

MTV Uutisten kokeiluun tupsahti teknologiayhtiö Asuksen uutuuskannettava. 

Tai pikemminkin voisi todeta, että Asus ZenBook Pro UX501J ”kolahti” pöydälle, sillä kyseessä on erikoisen suurikokoinen kannettava, jonka metallinen rakenne huokuu jämäkkyyttä. Myös koneen sisäinen ”rautapuoli” on teknisten tietojen perusteella kunnossa.

Asus ZenBook Pro UX501J

UX501J-konetta voikin hyvällä syyllä kutsua ”Rautajätiksi”. Reilun parin kilon painoinen laite on yli 38 senttiä leveä ja yli 25 senttiä syvä. Paksuutta kokonaisuudella on reilu pari senttiä. Ulottuvuuksia siis löytyy.

Asus ZenBook Pro UX501J

Suoritin: Intel Core i7 4720HQ -neliydinsuoritin

Muisti: 8 Gt:n keskusmuisti (Jopa 16 Gt)

Tallennus: 128/256 Gt SSD

Näytönohjain: NVIDIA GeForce GTX 960M 

Näyttö: IPS UHD (3840 x 2160)

Liitännät: Audioliitäntä, 3xUSB 3.0, HDMI, mini Display Port, SD-kortinlukija, Thunderbolt (tietyissä malleissa) 

Muuta: HD web-kamera

Hinta: Alkaen 1499 euroa 

Suureen kokoonsa nähden laitteen olemus on saatu vaikuttamaan kuitenkin melko sirolta eikä se ole niin kolhon oloinen kuin voisi mittojen perusteella olettaa. Metallinen toteutus huolellisesti suunniteltuine yksityiskohtineen on täyttä A-luokkaa.

Näyttönä hohtaa 15,6-tuumainen 4K/UHD-näyttö, jonka tarkkuus on 3840 x 2160 pikseliä. Käytännössä tämä tarkoittaa, että pikseleitä on neljä kertaa enemmän kuin perinteisessä Full HD -näytössä. ZenBook Pron ruudulle mahtuukin täten todella paljon tavaraa kerralla. Hyvälaatuinen mattapintainen näyttö ehkäisee tehokkaasti ylimääräisiä heijastuksia ja se soveltuu erinomaisesti vaikkapa kuvankäsittelyyn tai videoeditointiin ja miksei pelikäyttöönkin.

Ongelmana on kuitenkin, että Suomessa myytävissä malleissa ei ole kosketusnäyttöä. Tämä on erityisen tuskallista Windows 8 -käyttöjärjestelmän kanssa, joka on suunniteltu kosketuskäyttöä silmälläpitäen.

Asus ZenBook Pro UX501JTarvittavat liitännät löytyvät ZenBook Pron reunoilta.

Onneksi uusi Windows 10 -palaa tässä mielessä juurilleen ja sen käyttö onnistuu paremmin ilman kosketusnäyttöäkin. Windows 10 -päivitystä tarjotaankin käyttäjälle nopeasti, kun laitetta alkaa käyttää.

Plussaa

-Hyvin toteutettu metallinen rakenne tylikkäällä viimeistelyllä

-Taustavalaistu isokokoinen näppäimistö

-Tehokkaat ominaisuudet

-Suuri ja tarkka näyttö

-Kokoisekseen hyvä myös sylikäytössä (poislukien ahtaat tilat)

Miinusta

-Ei kosketusnäyttöä

-Windows 8.1 (päivitettävissä uuteen Windows 10 -versioon)

-Keskinkertainen akun kesto

ZenBook Pro korvaa kosketusnäytön puutetta suurella, kosketustoimintoja tukevalla hiirialustalla, joka tarjoaa koneen käyttöön hyvän tuntuman. Hiirialusta ei kuitenkaan korvaa täysin kosketusnäytön puuttumista.

Taustavalaistu näppäimistö on laitteen luonteen mukaisesti suurikokoinen. Painikkeet ovat isot ja sopivasti erillään toisistaan, joten harhapainalluksia ei tule. Sivuun on saatu mahtumaan jopa erillinen numeronäppäimistö, joka on läppäreissä harvinaisempi näky.

Suuresta koostaan huolimatta ZenBook Pro UX501J tuntuu yllättävän mukavalta sylikäytössä, mutta koko saattaa aiheuttaa ongelmia ahtaammissa tiloissa, kuten vaikkapa junassa tai etenkin lentokoneessa käytettynä. Parhaimmillaan laite onkin perinteisessä pöytäkäytössä.

Asus ZenBook Pro UX501J

Suuri ja kirkas näyttö ja tehokas prosessori myös syövät akkua melko tehokkaasti. Valmistajan mukaan akku kestää noin kuuden tunnin käyttöä, mikä ei ole nykykannettavaksi kovinkaan paljon.

Asus ZenBook Pro UX501JKäytössä ZenBook Pro ei anna moitteen sijaa, tosin törmäsimme kokeilussamme ongelmaan, jossa hiiren kursori jäi jumiin. Ongelma korjaantui sulkemalla läppärin kannen ja avaamalla sen uudestaan. Kyseessä on mitätön ongelma, mutta ärsyttävä mikäli niin sattuisi tapahtumaan usein.

ZenBook Pron sisäiset kaiuttimet ovat läppärityyliin melko vaatimattomat. Musiikin kuuntelua varten kone onkin syytä kytkeä ulkopuoliseen äänijärjestelmään tai vaihtoehtoisesti käyttää kuulokkeita.

ZenBook Pro UX501:n suositushinnat lähtevät 1499 eurosta ylöspäin, eli mistään halvasta laitteesta ei ole kyse. Toisaalta käyttäjä saa vastineeksi tyylikkäästi toteutetun teholäppärin. Tässä hintaluokassa on kuitenkin yllättävää, että näyttö ei tue kosketustoimintoja.

Lisää aiheesta:

Testissä MateBook X Pro: Huippuluokan läppäri nostaa Huawein tietokoneissa uudelle tasolleKokeilussa Lenovon uutuusläppäri: 14-tuumainen 4K-näyttö 13-tuumaisen kuorissaMTV Digi kokeili: Maailman ohuin läppäri on kännykän paksuinen - mutta on siinä jotain valtavaakinAsuksen hyper-ohut läppäri MTV:n kokeilussa: Plussat ja miinuksetTestissä Lenovon 2-in-1-laite – vakuuttava läppäri loistavalla akunkestollaTyylikästä tekniikkaa halvalla: Metallikuorinen Windows-hybridi edullisen kännykän hinnalla
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen19:48
    Huijaukset

    Suomalaiskeksintö voitti kilpailun: Vähentänyt merkittävästi puhelinhuijauksia

  • 30.11.14:27
    Tekoäly

    Brittitutkija uskoo tekoälyn räjähtävän käsiin – vaikutukset jopa pandemiaakin suuremmat

  • 29.11.19:08
    Kuluttajariidat

    Asiakas osti television, joka meni rikki takuuaikana – myyjäliike yritti hyvittää vain alle puolet myyntihinnasta

  • 29.11.17:15
    Sosiaalinen media

    Tutkija: Nämä somepalvelut altistavat ristiriitoihin työnantajan kanssa – "Tehdään hassunhauskoja videoita"

  • 29.11.06:17
    Dokumentit

    MTV Katsomo: "Samppa" kertoo, miksi teki väärennetyn HSL-lipun, jolla oli tuhansia käyttäjiä