Rakastettu näyttelijä Esko Hukkanen menehtyi kotonaan Lahdessa 22. heinäkuuta.
Iisalmen Sanomat uutisoi Esko Hukkasen poismenosta eilen keskiviikkona. Hukkanen oli kuollessaan 88-vuotias.
Rakastettu näyttelijä muistetaan muun muassa elokuvista Simpauttaja ja Painija, sekä televisiosarjoista Metsolat, Team Ahma, Velipuolikuu ja Elämän suola.
Suru-uutinen kirvoittaa lämpimiä muistoja Hukkasen mittavasta urasta. MTV.fin lukijat muistavat näyttelijälegendaa lämpimin sanoin esimerkiksi Facebookissa.
– Lukemattomat kerrat on naurettu vesissä silmin Eskon huumorille. Hieno näyttelijä!
– Tosi mahtava näyttelijälahjakkuus, ei ollut koulun pilaama. Osanotto omaisille.
– Syvä osanottoni Eskon omaisille, läheisille ja ystäville, aina säilyy muistoissamme näyttelijälahjakkuus.
– Aikansa koomikko. Muistan kyllä tosi upeana näyttelijänä, esimerkiksi hauska kohtaus, kun "hullu" oli mennyt suuren sairaalarakennuksen katolle ja uhkasi hypätä alas. Äkkiä Hukkanen, roolihahmossaan meni ja työnsi molemmat kätensä rakennuksen seinää vasten ja huusi "hullulle" ylös: "Jos et hedi tule alas, niin minä kaadan dämän dalon" ja alkoi työntää. Kiireesti potilas tuli alas ja asia oli taas hallinnassa. Lepää rauhassa!
