Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MT:n kysely: Suomeen tarvitaan kauppatapoja valvova elintarvikevaltuutettu

Hyönteisten kasvattaminen ja myyminen elintarvikkeena sallitaan nyt myös Suomessa ja samalla hyönteisala saadaan elintarvikevalvonnan piiriin.
Hyönteisten kasvattaminen ja myyminen elintarvikkeena sallitaan nyt myös Suomessa ja samalla hyönteisala saadaan elintarvikevalvonnan piiriin.Shutterstock
Julkaistu 26.03.2018 05:00

MTV UUTISET

Maaseudun Tulevaisuuden selvityksen mukaan valtaosa elintarviketeollisuuden yrityksistä pitää uutta elintarvikelakia tarpeellisena. Myös laissa esitetylle kauppatapoja valvovalle elintarvikevaltuutetulle olisi tilausta.

MT kysyi kotimaisten elintarvikeyritysten ylimmältä johdolta näkemyksiä kaupan asemasta ja kauppatavoista. Kaksi kolmesta koki tarpeelliseksi uuden elintarvikelain ja siinä esitetyn kauppatapoja valvovan elintarvikevaltuutetun.

Kaupan aseman koki elintarvikeketjun toiminnan kannalta edelleen liian vahvaksi 90 prosenttia MT:n kyselyyn vastanneista elintarvikeyhtiöiden johtajista.

Vastaavassa kyselyssä viime elokuussa luku oli peräti 97 prosenttia. Avoimissa vastauksissa vastaajat arvioivat kaupan toimijoita olevan maassa liian vähän: "Kaksi suurinta voivat määrätä tahdin."

MT teetti kyselyn maaliskuussa ja siihen vastasi 29 yrityksen toimitusjohtajaa ja liiketoimintajohtajaa.

Maa- ja metsätalousministeriö lähetti hallituksen esityksen uudeksi laiksi lausuntokierrokselle viime viikolla. Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (kesk.) sanoo MT:n tekemän kyselyn vahvistavan, että uusi elintarvikemarkkinalaki tarvitaan. 

Lisää aiheesta:

Hallitus haluaa kieltää kauppojen omien tuotemerkkien suosimisenSuomen Yrittäjät vetoaa tulevaan hallitukseen: Pienyrityksille vapaus sopia työehdoista paikallisestiViinit ruokakauppoihin jo seuraavalla vaalikaudella? Kaupan alalta toivomus: "Kyllä sitä varmaan voidaan tarkastella"Karhisen maatalouden kannattavuuden selvitys julki: "Tukia jatkossa aiempaa harvemmille tiloille" Tutkimus: Ruokaketjun kauppatavat hyvällä tasolla SuomessaMT: Kauppa dominoi ruokaketjua – elintarvikeyritykset tyytymättömiä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin

  • Eilen20:43
    OP

    OP:n palvelujen häiriöt ohi

  • Eilen20:03
    Poliisi

    Jyväskylässä kadonnut nainen on löytynyt

  • Eilen19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • Eilen18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"