Motoristi lähetyksessä: Tämä oli moottoripyöräjärjestöjen kunniallisin teko
Motoristi Timo Katajamäki kertoi Studio55.fi-lähetyksessä, mikä hänen mielestään on hienoin teko, jonka moottoripyöräjärjestöt ovat tehneet sodan jälkeen.
Moottoripyöräkisat vetivät ennen ja jälkeen sodan valtavasti väkeä, ja pääsylipputulot olivat suuret. Valtio sai osansa moottoripyörä- ja autokilpailujen tuotoista, koska 30-luvulla eduskunta määräsi näille kisoille huviveron.
– Valtio sai siinä omat rahansa, ja tietysti järjestöt saivat toimintaansa varten rahaa. Järjestöt työskentelivät nuorison kanssa ja tarvitsivat moottoripyöriä, kokoustiloja sekä pajoja, joissa nuoret saivat raplata koneita, motoristi Timo "Tinke" Katajamäki sanoi.
Katajamäen mielestä järjestöjen kunniallisin teko oli antaa rahaa sodassa haavoittuneille. Esimerkiksi vuonna 1946 Helsingin Moottorikerho ja Suomen Autoklubi lahjoittivat Eläintarhan ajojen koko tuoton sotainvalideille.
– Hämeen Moottorikerho Pyynikillä seurasi perässä ja luovutti koko kilpailun tuoton, joka oli tarkalleen 572 346 markkaa, Katajamäki muisteli.
Klikkaa kuvaa ja katso päivän lähetyksestä, miksi legendaariset kilpailut lopetettiin.
Uusimmat
-
19:43
Jaajo Linnonmaa ja Anni Ihamäki avoimina Aamulypsy-ohjelman kulisseissa aikoinaan kyteneistä riidoista: "Kävelimme vuoron perään ulos studiosta"
-
19:30
Tutkijat selvittivät tyrannosauruksen viimeisen aterian: Kaksi vauvadinosaurusta
-
19:20
Suomen päävalmentaja myöntää tehneensä ison riskivalinnan MM-finaaliin: "Kaikkihan sen näki"
-
19:15
MTV:n vaalikone: Enemmistö presidenttiehdokkaista suhtautuu kielteisesti kaksoiskansalaisuuden myöntämiseen venäläisille
-
19:01
Yllättävä apu paniikkikohtauksen iskiessä: "Mainio terapiakikka"
-
18:45
Kiinassa ja Euroopassa leviävä keuhkokuume nosti huolen: Tepsivätkö ylikäytetyt antibiootit enää? "Ongelma kaikkialla"
-
18:41
Hämmentävä näytelmä jatkuu Dubaissa: Näin öljypomo saarnasi maailmalle ilmastokokouksessa
-
18:27
Poets of the Fallin alterego-yhtye esiintyi sadalle miljoonalle katsojalle – turvamiehet eivät olleet päästää laulajaa lavalle
-
18:13
Olli Jokinen vahvistaa MTV Urheilulle: Jättää SM-liigan
-
18:08
Raiteilla henkilövahinko – Helsingin ja Espoon välillä liikennöiville junille odotettavissa viivästyksiä
-
18:04
Hannes ja Netta Hyvönen odottavat lasta!
-
17:49
Jesse Puljujärvi palaa NHL:ään!
-
17:35
Kalle Samoojalle paikka golfin kohutulle kiertueelle: "Nyt muuttui ura aika kertaheitolla"
-
17:25
Nerokas tapa tehdä joulutortut! Testaa helpot kuusitortut
-
17:15
Suomen tunnetuin sirkus ja tivoli yhdistävät voimansa – johtaja aloitti oman kiertue-elämänsä jo viikon ikäisenä: "Naamasta näkyy, onhan se rankkaa"
-
17:11
Tyhjä tuoli odotti Nobelin rauhanpalkinnon saanutta vangittua aktivistia: "Iranin kansa voittaa sorron"
-
17:10
Iran syyttää vangitsemaansa ruotsalaisdiplomaattia tiedustelutoimista ja korruptiosta
-
17:07
Englannin naisten liigassa hurja yleisöennätys – Arsenalin kotistadion lähes loppuunmyyty
-
17:06
Tukholmassa juhlitaan Nobel-voittajia – rauhannobelin noutivat vankilassa istuvan iranilaisaktivistin lapset
-
17:02
Kumpi kolaroi autonsa, kumpi on ärsyttävämpi? Jaajo Linnonmaa ja Anni Ihamäki haastettiin leikkimieliseen testiin suorassa lähetyksessä
-
Lataa lisää