Auton vetokoukkuun kiinnitettävien polkupyörätelineiden "hirvenväistötesti" paljasti huolestuttavia turvallisuuspuutteita, kertoo Autoliiton jäsenlehti Moottori. Se vaatii kuluttajien suojaksi telineiden ennakkotarkastuksia ja selkeät vaatimukset, jotka tuotteen on täytettävä päästäkseen markkinoille.
Moottori-lehti kertoi keskiviikkoisessa tiedotteessaan tuoreen pyörätelinetestinsä tuloksista. Testissä selvitettiin, miten viisi edullista polkupyörien kuljetustelinettä selviytyy väistökokeesta maantienopeudella.
Moottorin mukaan pyörien kuljetukseen tarkoitetuille telineille ei ole asetettu teknisiä vaatimuksia, eikä niiden tarvitse läpäistä mitään testejä. Näin ollen kuluttaja ei voi tietää, kestääkö teline esimerkiksi äkillisiä väistöliikkeitä.
Pyörätelinetestin voit lukea kokonaisuudessaan Moottorin numerosta 6/2023.
Lue myös: Poliisin tyrmistyttävä kuva: Vetokoukkuun kiinnitettävää pyörätelinettä ei todellakaan ole tarkoitettu pianon kuljettamiseen
Näin kävi testissä
Testissä oli mukiana viisi vetokoukkuun kiinnitettävää telinettä muutamasta eri hintaluokasta:
