Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Viiriäinen on päätynyt metsästäjien verkkoon. Kuva: Watter AlBahry
Viiriäinen on päätynyt metsästäjien verkkoon. Kuva: Watter AlBahryWatter AlBahry
Julkaistu 09.09.2019 07:01
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

@pmakipetaja

Vastikään julkaistu lintujärjestö Birdlifen ja Lähi-idän lintutieteellisen yhdistyksen (OSME) tekemä tutkimus kertoo karuja lukuja laittomasta lintujen metsästyksestä Arabian niemimaalla, Iranissa ja Irakissa. Laiton lintujen metsästys rehottaa myös Etelä-Euroopassa. 

Tutkijoiden arvion mukaan alueella tapetaan laittomasti noin 3,2 miljoonaa lintua joka vuosi. Jos mukaan otetaan aiemmin tehdyn selvityksen luvut, koko Lähi-idässä tapetaan laittomasti 17,5 miljoonaa lintua joka vuosi.

Birdlifen vuonna 2015 tekemän selvityksen mukaan Välimeren alueella tapetaan laittomasti yhteensä 25 miljoonaa lintua vuodessa.

– Se on surullinen ja valitettava ilmiö, kommentoi Birdlife Suomen tiedottaja Jan Södersved.

Monet tutuista muuttolinnuistamme päätyvät ruokalautasille Etelä-Euroopassa – laittomasta metsästyksestä karuja lukuja: "Viranomaiset ummistavat silmänsä, koska metsästys on ikivanha perinne"

Räkättirastas
Rastaita pidetään Italiassa suurena herkkuna. Kuvassa on räkättirastas.Lehtikuva

Rastaita ja peltosirkkuja pidetään herkkuina

Lintuja metsästetään sekä huvin vuoksi että ruuaksi.

– Italiassa rastaat ovat suurta herkkua, Ranskassa peltosirkut ja Kyproksella mustapääkertut. Huvimetsästystä on paljon erityisesti lähi-idässä. Pohjois-Afrikassa lintuja metsästettäneen enemmän ruuaksi, kertoo Södersved.

Suomessa pesivistä linnuista 90 prosenttia on muuttolintuja ja monet joutuvat metsästäjien saaliiksi muuttomatkoillaan. Esimerkiksi Maltaa on pidetty erityisen vaarallisena paikkana linnuille, mutta se ei ole metsästyksen määrällä mitattuna lintujen pahin vaaran paikka.

– Egypti, Italia, Syyria, Libanon, Kypros, Saudi-Arabia ja Iran ovat linnuille kaikkein vaarallisimpia maita. Niissä metsästetään lintuja eniten.

peippoPeippoja metästetään laittomasti monissa maissa./ All Over Press

"Monessa maassa viranomaiset ummistavat silmänsä"

Laitonta metsästystä on Euroopassa yritetty kitkeä, mutta tulokset eivät vakuuta.

– Euroopassa suuri osa metsästyksestä on kielletty, mutta monessa maassa viranomaiset ummistavat silmänsä, koska metsästys on ikivanha perinne. Esimerkiksi Kreikassa on yritetty kitkeä turturikyyhkyjen metsästystä, mutta perinteestä luopuminen vie varmasti ainakin yhden sukupolven ajan, arvioi Södersved.

Ranskassakin herkutellaan edelleen peltosirkuilla.

– Peltosirkkujen metsästys on ollut Ranskassa laitonta jo pitkään. Se on vähentynyt jo sen takia, että peltosirkkujen määrä on vähentynyt. Virkavaltakin puuttuu nykyään asiaan ja metsästyksen vastustajat etsivät loukkuja. On vaikea sanoa, miten laajaa peltosirkkujen pyynti nykyään Ranskassa on, mutta ei se ainakaan kokonaan ole loppunut arvioi Södersved.

Mehiläishaukka, haukka, mehiläishaukat, haukatMetsästys on yksi syy mehiläishaukkojen uhanalaisuuteen.Lehtikuva

Myös uhanalaisia lajeja metsästetään

Metsästyksen kohteiksi joutuu paljon myös uhanalaisia lintulajeja.

– Laiton pyynti ei välttämättä ole ainoa syy monien lajien uhanalaisuuteen, mutta monille lajeille se on yksi merkittävistä uhanalaistumisen syistä, muotoilee Jan Södersved.

Esimerkiksi kultasirkut ovat lähes hävinneet talvehtimisalueella Kiinassa tapahtuvan metsästyksen takia. Muitakin esimerkkejä on.

– Metsästys lienee yksi syy siihen, että mehiläishaukat ovat erittäin uhanalaisia. Kiurujen määrä on vähentynyt ja laji luokitellaan Suomessa nyt silmälläpidettäväksi. Kiurujakin metsästetään runsaasti, huomauttaa Södersved.

punarintaEsimerkiksi punarintoja metsästetään laittomasti.Shutterstock

Matkailija voi ainakin paheksua

Myös punarintoja, peippoja ja laulurastaita metsästetään muuttoreitin varrella, mutta niiden tilanne ei vielä ole heikentynyt niin paljon, että ne olisivat päätyneet uhanalaisten lajien listalle.

Yksittäisen ihmisen keinot vaikuttaa laittomaan metsästykseen ovat vähäiset, mutta matkailijakin voi yrittää tehdä jotain.

– Voi boikotoida maita, joissa tätä metsästystä tapahtuu, mutta se ei ehkä ole kovin tehokasta. Jos liikkuu paikan päällä noilla alueilla, voi esittää paheksuntansa metsästykselle, pohtii Södersved.

Lisää aiheesta:

Vesilintujahtiin pyydetään harkintaa – lintukannat heikentyneet jo vuosiaVieraspedot ja rehevöityminen: vesilintujen tilanne on synkistynyt entisestään, kertovat kesän laskennatElisa todisti, kun supikoiran pennut kuolivat hitaasti tien laitaan – uusi laki mahdollistaa tappamisen myös pesimäaikaan: "Tarkoitus vähentää supikoiria tehokkaasti"Tässä makaa satoja supikoiria, joita tapettiin kilpaa Pirkanmaalla: Eläinaktiivit raivoissaan – järjestäjät kertovat, miksi kisa pidettiinVesilintujen metsästyskausi käynnistyi: Näiden lajien metsästys on kielletty – listalla äärimmäisen uhanalainen punasotka"Lainsäädäntö estää ja kantakin on jo pienentymässä" - BirdLifen mielestä valkoposkihanhien määrää ei tarvitse rajoittaa
KotimaaUlkomaatLinnutMetsästys

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 17:08
    Kadonneet

    Nelli, 14 ja Matias, 15 kateissa Keski-Suomessa – havainnot hätänumeroon

  • 15:57
    Ukrainan sota

    Pääministeri Orpo Ylelle: Ukrainan tilanteessa paljon hyvää kehitystä

  • 15:26
    Sää

    Pekka Pouta lupaa valoa pimeyteen: "Ei enää lotinaa"

  • 15:10
    Ilves

    Video: Tarun kodin luona päivystää peto: "Nyt ne ovat meidän pihassamme"

  • 12:55
    Liikenneonnettomuudet

    Katumaasturi ajoi rajusti ulos tieltä Torniossa, kuljettaja loukkaantui vakavasti