Postin maanantaina alkava lakko voi tuoda jopa viikkojen viiveitä kirjeiden ja aikakauslehtien jakeluun, yhtiö kertoo.
Viive koskee myös pienempiä, XXS-koon paketteja, jotka kulkevat kirjepostin osana. Lisäksi muissa pakettitoimituksissa voi olla usean päivän viiveitä. Posti aikoo tiedottaa lakon vaikutuksista maanantaista alkaen kahdesti päivässä.
Myös postin ohjausta, kuten osoitteenmuutosta tai jakelun keskeytystä, koskevat toimeksiannot voivat viivästyä, jos ne toimitetaan paperilomakkeella. Posti kehottaa hoitamaan kyseiset toimeksiannot verkkosivuillaan.
Sanomalehtien varhaisjakelu ja Postin palvelupisteet toimivat normaalisti. Lakko ei koske turvallisuuteen ja terveyteen liittyviä töitä, kuten elintarvike- ja lääkelähetyksiä.
Neuvottelut jatkuvat keskiviikkona
Posti- ja logistiikka-alan unioni PAU kertoi torstaina lakon alkamisesta aiemman ilmoituksen mukaisesti.
Työntekijäjärjestö PAUn mukaan valtakunnansovittelijan johtamat neuvottelut ovat päättyneet tämän päivän osalta ja sovitteluja jatketaan vasta ensi keskiviikkona. Neuvotteluissa ei liiton mukaan edistytty, eikä valtakunnansovittelijalla ollut edellytyksiä jättää sovintoesitystä.
PAU ei ole hyväksynyt Postin päätöstä vaihtaa noin 700 pakettilajittelijaa toisen työehtosopimuksen piiriin marraskuun alusta alkaen. Posti on pitänyt kiinni vaihdoksesta.
Neuvotteluiden päättyminen ei jäänyt kiinni mistään yksittäisestä kynnyskysymyksestä, vaan erimielisyys koski koko neuvotteluesitystä, kertoo PAU:n puheenjohtaja Heidi Nieminen STT:lle.