Psykoterapiakeskus Vastaamon tietomurtoa koskeva keskusrikospoliisin (KRP) esitutkinta tulee tänään julkiseksi. Oikeudenkäynti tietomurrosta alkoi jo viime viikolla, mutta valmisteluistunnossa esitettyjen salauspyyntöjen takia esitutkintamateriaalin luovuttaminen medialle viivästyi.
Esitutkinta on laaja, KRP:n tutkinnanjohtajan Marko Leposen mukaan noin 2 200-sivuinen. Sen odotetaan valottavan muun muassa sitä, miten poliisi pääsi tietomurrosta epäillyn Aleksanteri Kivimäen, 26, jäljille.
Poliisi alkoi tutkia Vastaamon tapausta syksyllä 2020. Kivimäki otettiin kiinni tämän vuoden helmikuussa Ranskassa Pariisin lähellä sijaitsevassa Courbevoien kunnassa.
Lue myös: Asianajaja: Vastaamo-murrosta syytetty Kivimäki ahdistunut tutkintavankeudessa
Ranskalaismedian mukaan paikallinen poliisi meni asuntoon kotihälytystehtävälle. Asunnossa ollut mies näytti poliisille romanialaisia henkilöllisyyspapereita. Poliisin tarkastaessa miehen tietoja kävikin ilmi, että hän oli Vastaamo-tietomurrosta epäilty suomalaismies.
Poliisi ei ole kuitenkaan vielä kertonut, miksi se alkoi epäillä juuri Kivimäkeä Vastaamoon ja sen asiakkaisiin kohdistuneista rikoksista.
Syytetään vieneen 33 000 ihmisen tiedot
Syyttäjien mukaan Kivimäki murtautui marraskuussa 2018 yksin tai tuntemattomaksi jääneiden ihmisten kanssa Vastaamon tietojärjestelmään. Kivimäki loi yhteyden Vastaamon MySQL-palvelimeen ja latasi 33 000 ihmisen tiedot sisältäneen potilastietokannan itselleen, syyttäjien haastehakemuksessa sanotaan.