Miten erottaa allergia koronasta? Infektioylilääkäri antaa helpon nyrkkisäännön: "Silloin kannattaa hakeutua testiin"
Kevät tuo mukanaan allergiaoireita, joita voi olla vaikea erottaa koronavirusinfektiosta. Husin infektioylilääkärin mukaan on tärkeää, että allergialääkitys aloitetaan tänä vuonna ajoissa.
Keväisen siitepölyallergian oireita voi olla vaikea erottaa koronavirusinfektion aiheuttamista oireista. Nuha, aivastelu ja yskä ovat tuttuja monille allergikoille.
Husin infektioylilääkäri Asko Järvisen mukaan allergiasta kärsivien ei kannata jäädä odottelemaan oireita tänä vuonna, vaan aloittaa lääkitys allergiaan mahdollisimman pian.
– Niiden, jotka tietävät, että lehtipuista tulee oireita, pitäisi aloittaa allergialääkitys tänä vuonna mielellään mahdollisimman nopeasti. Aika siihen on jo nyt.
Lääkityksen aloittaminen on tärkeää myös siitä syystä, että koronataudin riski on Järvisen mukaan suurempi allergikoilla.
– Tiedetään, että allergia lisää myös infektion saamisen riskiä.
Järvisen mukaan testeihin tulee hakeutua matalalla kynnyksellä. Tyypillisten oireiden lisäksi tauti voi aiheuttaa myös epätavallisia oireita.
Järvisen mukaan joissakin tapauksissa esimerkiksi suolisto-oire voi olla ainoa merkki koronataudista.
– Jos kyseessä on itselle uusi ja hyvin epätyypillinen, infektioon sopiva oire, niin silloin kannattaa hakeutua testiin.
Viime keväästä on opittu muun muassa se, että koronavirustautia voivat sairastaa myös täysin oireettomat ja vähäoireiset henkilöt.
Allergiasta kärsivien on hyvä noudattaa testauksessa maalaisjärkeä.
– Jos ne oireet ovat ihan tyypillisiä, silloin ehkä se toistuvasti testaaminen ei ole tarpeen. Mutta kyllä aika herkästi sen allergisen ihmisen kannattaisi testissä käydä, jos oireet ovat samantyyppisiä kuin hengitystieinfektioissa.
Uusimmat
-
18:07
Ruotsi julisti apinaruton yleisvaaralliseksi taudiksi – WHO pitää tänään hätäkokouksen viruksen leviämisestä
-
18:06
MTV seuraa: Kalle Rovanperä tempaisi pohjat! Portugalin MM-rallissa käsillä uskomaton rengasfarssi – "Aika hiljaiseksi vetää"
-
18:01
Yllätysvauva! Ed Sheeranista tuli toistamiseen isä – perhe salasi raskauden täysin: "Rakastamme häntä niin paljon"
-
17:59
Osaisitko itse ajaa tässä? Kauniaisissa on risteys, jota poliisikin pitää "hieman haastavana" – tilalle tulee liikenneympyrä
-
17:58
Red Bullin vitsailu muuttui nopeasti uhkaavaksi – F1-sarjassa muhii uusi kopiointikohu: "Olisi vakava huolenaihe"
-
17:44
Saksa laittoi selkäsaunan käyntiin MM-kaukalossa
-
17:39
Brittipuolustajalla mieletöntä epäonnea – Leijonat jo neljän maalin karkumatkalle
-
17:28
Mahtava maali! Valtteri Filppula ohjaa Mikael Granlundin loistopassista
-
17:17
Massiivinen amerikkalaisalus tulee etelärannikolle turvaamaan Suomen teollisuuden kaasunsaantia
-
17:08
Etelä-Koreassa valtava räjähdys öljynjalostamossa – ainakin yksi kuoli, yhdeksän ihmistä loukkaantui
-
17:04
Mikael Granlundilta huikeat kiemurat - britti solmuun ja namusyöttö lapaan
-
17:03
KRP: Olkiluodon ydinvoimalan alueella on sukellettu ilman lupaa
-
16:55
Nyt on hämmentävää! Uskoisitko, että nämä "esineet" ovat oikeasti kakkuja?
-
16:50
Erdogan turkkilaismedialle: "Terroristijärjestöjä tukevia Suomea ja Ruotsia ei pidä hyväksyä Natoon, koska se on turvallisuusjärjestö"
-
16:48
Konkaripuolustaja tulittaa viivalta Leijonat kahden maalin johtoon
-
16:35
Leijonat siirtyy johtoon – MM-kisadebytantti iskee hurjan myrskyaallon jälkeen
-
16:34
F1-harjoituksissa tapahtui: virolaiskuski tutkintaan ensiesiintymisellään – myös Alonson ja Hamiltonin välillä kipinöi
-
16:23
FC Interin ja tähtipelaajan rahariidassa uusi käänne – seura maksanut korvauksista vain osan
-
16:15
Mentalisti Noora Karma loukkaantui pahasti juoksulenkillä – järkyttävät kuvat kertovat tilanteesta: "Keskityin vain siihen, etten pyörry"
-
16:14
Fernando Alonson avautuminen voi tuoda mestarikuskille seurauksia: "Pelkkää epäpätevyyttä tuomaristolta"
-
Lataa lisää