Tiistaina Kuusankoskella asuva Virpi Aunela ulkoilutti kolmea pientä koiraansa ennen kuin lähti asioille. Tunnin mittainen lenkki sujui aivan normaalisti eikä Virpi osannut edes aavistaa, että vuorokauden päästä hänellä olisi enää vain yksi koira.
Koirat olivat syöneet ja ulkoilleet aivan normaalisti. Kun Virpi palasi asioiltaan hieman myöhemmin päivällä, löytyi lattialta koiran oksennus.
– En siinä vaiheessa tiennyt, kuka koirista oli oksentanut. Ei se nyt niin poikkeavaa koiraperheessä ole, että olisin oksentamisesta vielä säikähtänyt.
Oksennuksen tekijä selvisi, kun 13-vuotias Otto yökkäsi vielä muutamaan kertaan. Sen käytös muuttui omituiseksi muutenkin.
– Soitin miehelleni, että olen huolissani. Koiralla oli todettu sydänvika ja se oli jo iäkäs. Koira alkoi horjahdella ja kaatuilla, joten veimme sen eläinlääkäriin.
Sakulla ja Otolla samat oireet
Eläinlääkärissä koirasta ei löytynyt vikaa, ja se oli jo virkistynyt hieman. Virpi vei koiran takaisin kotiin ja ehti ajatella, että sairastuminen oli ollut vain jotain ohimenevää.
Kunnes puoli kahdeksan aikaan alkoi oireilla myös 9-vuotias Saku-koira.
– Sillä oli samanlaiset oireet kuin Otolla, oksentelua ja horjumista ja tärinää. Yhtäkkiä molemmilla alkoivat kamalat kramppikohtaukset, jotka muistuttivat epilepsiakohtauksia, hoitoalalla itsekin työskentelevä Virpi Aunela sanoo.
– Mutta olisi se nyt ihan omituista, että perheen kahdelle koiralle iskisi raju epilepsia yhtäkkiä, samaan aikaan.
Krampit ravistelivat koiria rajusti
Omistajat soittivat eläinlääkärille, joka pyysi koirat näytille kello 2.30. Toinen koira kramppasi pahasti lääkärissä, joten eläinlääkäri näki myös mistä on kyse.

