Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mitä mukaan talvilomareissulle? Sää heittelehtii laidasta laitaan – tarjolla runsaita lumisateita, myrskytuulta mutta myös aurinkoa!

Shutterstock
Julkaistu 14.02.2019 17:45
Toimittajan kuva

Mikael Mikkonen

mikael.mikkonen@mtv.fi

Etelä-Suomen koululaiset viettävät ensi viikolla alkavaa hiihtolomaansa hyvin vaihtelevassa säässä.

Maanantaina Pohjois-Suomeen tulee reilusti lunta. Etelä- ja Keski-Suomessa sateet jäävät tuolloin vähäisiksi. Päivä on pilvinen.

Lämpötiloiltaan alkuviikko on suuressa osassa maata nollan ja viiden asteen välillä. Vähintään yksi matalapainealue ylittää Suomen etelän hiihtolomaviikon aikana.

– Tiistai näyttää olevan suojapäivä, silloin lämpötila kohoaa nollan yläpuolelle Oulun korkeudelle asti ja etelässä voi olla tiistaina olla 3–4 astetta, kertoo Forecan meteorologi Kristian Roine. 

–  Keskiviikkona tulee Pohjois-Suomessa lisää lunta ja Etelä- ja Keski-Suomessa tulee ainakin lumikuuroja. Keskiviikko on pilvinen sateiden vuoksi.

Kaikkiaan pohjoisessa tulee lunta maanantain ja keskiviikon välisenä aikana 15 senttiä.

Loppuviikko on kylmempi

Loppuviikko on aurinkoisempi ja kylmempi, arvioi Roine.

– Aurinko paistanee ensi viikolla parhaiten loppuviikosta, kun matalapaine väistyy pois. Ihan itärajalla Lapissa on vähän kireämpää pakkasta.

Keskiviikkona läntisillä merialueilla voi myrskytä, ja myös lännen manneralueella voi tuulla erittäin voimakkaasti.

Hiihtolomaviikon lämpimin päivä on tämän hetkisten tietojen mukaan tiistai. Päivän pilvipeite voi rakoilla jossain päin Suomea.

Lue myös: Nyt pukkaa muikean keväistä keliä: Perjantai on viikon lämpimin päivä – ulkoilijoita hellitään auringon paisteella ja vajaan 10 asteen lämpötiloilla!  

Lisää aiheesta:

Talvilomaviikon pakkaset kiihtyvät pian hyytäviin lukemiin – viikonvaihteessa kaikki voi muuttuaVappuviikko on hyytävä, tiistaina jopa 10 senttiä uutta lunta: Juhlaviikonloppu ei näytä täysin toivottomalta – missään ei sada koko päivääEteläsuomalaisten hiihtoloman lopusta tulossa sateinen ja lämmin – Lapissakin mennään lähelle nollaaHiihtolomailijoille luvassa kaikkea loskasta paukkupakkasiin – jopa -20 etelässäkin!Nyt pukkaa muikean keväistä keliä: Perjantai on viikon lämpimin päivä – ulkoilijoita hellitään auringon paisteella ja vajaan 10 asteen lämpötiloilla! Loppuviikolla sadekuuroja ja kylmää kyytiä – Mutta ensi viikolla lämpenee 10 asteella!
SääLomaLumiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen20:28
    Eurooppa

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä

  • Eilen11:09
    Halloween

    Suomea hellii nyt märkä lämpö

  • Eilen07:23
    Hirmumyrskyt

    Melissa tappanut kymmeniä – "Kaikki on mennyttä"

  • to18:02
    Myrskyt

    Satelliittikuvat paljastavat Melissa-myrskyn tuhot – Marco Rubiolta erikoinen "unohdus"

  • to10:41
    Syksy

    "Tämä huutaa punaista" – näin hurrikaani Melissan jäänteet muuttavat Suomen sään