Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mitä Mannerheim ajattelisi Suomen Nato-jäsenyydestä? Puolustusvoimain komentaja esittää oman arvionsa

3:27Rantasauna, 350 kelohonkaa ja uljas avokuisti – tällaisen metsästysmajan Mannerheim sai syntymäpäivälahjaksi 80 vuotta sittenRantasauna, 350 kelohonkaa ja uljas avokuisti – tällaisen metsästysmajan Mannerheim sai syntymäpäivälahjaksi 80 vuotta sitten
Julkaistu 01.06.2022 21:21
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Lopella juhlistettiin tänään marsalkka Carl Gustaf Emil Mannerheimin metsästysmajan 80-vuotista historiaa. Mitä Mannerheim ajattelisi Suomen Nato-jäsenyydestä?

Marskin Majana tunnettu metsästysmaja rakennettiin alunperin vuonna 1942 itäiseen Karjalaan alueelle, joka jäi lopulta Venäjän haltuun. Nopeasti sodan jälkeen kelohonkainen maja rakennettiin uudelleen Hämeeseen Lopelle.

Mannerheim kävi majalta ainakin jänisjahdissa ja kalassa. Sinällään koruton maja oli ennen kaikkea rentoutumispaikka, johon iäkäs Mannerheim saattoi paeta pääkaupungin hulinaa.

Jo pitkään museo- ja ravintolakäytössä olleen kohteen 80-vuotisjuhlaan osallistui tänään muun muassa Puolustusvoimain komentaja, kenraali Timo Kivinen.

Suomi pyrkii parhaillaan Naton jäseneksi. Kukaan ei toki voi väittää varmasti, että nyt eläessään marsalkka veisi Suomea Natoon, mutta Kivisen mukaan näin voisi olettaa.

– Hänkin lähti siitä, että oma kansallinen puolustus on kaiken perusta maanpuolustuksen kannalta, mutta haki myös erilaisia puolustusyhteistyöratkaisuja omassa ajassaan, Kivinen arvioi.

– Niissä ajassa ne ratkaisut olivat mitä olivat, me ne tiedämme. Varmaan tässä ajassa hän olisi hyvinkin päätynyt samanlaisiin ratkaisuihin kuin mitä Suomessa on nyt tehty.

Voivatko nykysotilaat oppia Mannerheimilta?

Marsalkka Mannerheim äänestettiin historian suurimmaksi suomalaiseksi vuonna 2004.

Sotapäällikön ratkaisuista vaikkapa toisessa maailmansodassa voi ja kannattaa kenraali Kivisen mukaan yhä ottaa opiksi.

Operaatioiden yksityiskohtaisen johtamisen Mannerheim piti vahvasti kenraaleilla. Ennemminkin nykysotilaat voivat oppia Mannerheimin strategisesta osaamisesta.

– Suomen tulevaisuutta kun ratkottiin, piti ymmärtää maailmanmenoa laajemminkin kuin pelkästään Suomesta sisältäpäin. Mannerheim ymmärsi sen asian laajasti, Kivinen kommentoi.

–  Kyllä me historiasta otamme aina sen opin, mitä sieltä on otettavissa. Mannerheimin aikaiset ratkaisut, niistä löytyy aika paljon kirjallisuutta, ja olen itse muuten ne kirjat kaikki lukenut.

Lue myös: Mannerheim ihastui metsästysmajaan – rakennukseen tiivistyvät Suomen historian kiihkeimmät vaiheet

Lisää aiheesta:

Putinin ihailema "Suomen sortaja" sai nuorukaiset Saksaan sotaoppiin – näin jääkärien perintö näkyy SuomessaMartti J. Kari muistelee elämäkerrassaan lentoja Neuvostoliiton ilmatorjuntaohjusten tähtäimessä: "Meinaavatkohan nuo nyt ampua"Mannerheim-museossa yleisöryntäys: "Mää uskon, että tämä on ihan mahtava kokemus"Vuonna 1917 Suomeen saapui kansalle tuntematon sotapäällikkö, joka johti valkoisten joukkoja junan vaunusta – Näin Marsalkka Mannerheim nousi legendaksi muutamassa kuukaudessaKenraali Gustav Hägglund jättää jäähyväiset iltahuudollaan: "Kansan vaisto on terävämpi kuin älykköjen järkeily – Suomen upseeristo on maailman parasta"Veteraani Sippola ylistää 100-vuotiaan Suomen tärkeintä lakia – "kehitti maata sotien jälkeen yhtä paljon kuin jälleenrakentaminen"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:45
    Tampere

    305 huonetta varattu – mitä tapahtuu Tampereen Tornissa ensi viikolla?

  • Eilen18:48
    Kotimaa

    Lappajärvellä tapahtui jotain mullistavaa 74 miljoonaa vuotta sitten

  • Eilen18:45
    Talous

    Asiantuntijat: Pelko pitää Suomen talouden jalan jarrulla

  • Eilen18:20
    Talous

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua

  • Eilen17:28
    Talouskasvu

    Etla alentaa kasvuennustettaan 0,8 prosenttiin – kotitalouksien kulutus sakkaa