Mitä ihmettä? Poliisi pysäytti auton rutiinitarkastusta varten Pohjois-Afrikassa – auton kojelaudan ja penkin sisältä löytyi kaksi teini-ikäistä salamatkustajaa
Useat ulkomaalaiset mediat kertovat erikoisesta ihmissalakuljetustapauksesta, jossa kaksi teini-ikäistä siirtolaista yritettiin kuljettaa Marokosta Espanjaan. Viranomaiset joutuivat tekemään tosissaan töitä saadakseen piiloon ahdetut nuoret pois autosta.
The Sun -lehden mukaan 17- ja 19-vuotiaat yritettiin salakuljettaa Marokosta Espanjaan. Konnuuksille tuli hyvin pian stoppi, kun espanjalaiset viranomaiset pysäyttivät auton rutiinitarkastusta varten Espanjan Melillan erillisalueella Pohjois-Afrikassa.
Poliisit päättivät tarkastaa ajoneuvon tarkemmin huomattuaan, ettei 30-vuotias marokkolaiskuljettaja ollut autossa yksin. Daily Mailin mukaan viranomaiset olivat tarkastuksen yhteydessä hyödyntäneet laitteistoa, joka oli tunnistanut autosta useamman sykkeen.
Auto jouduttiin osittain purkaa
Tarkemman tutkimisen jälkeen poliisit tapasivat autosta kaksi teiniä, jotka oli pyritty piilottamaan mahdollisimman hyvään piiloon. Nuorempi löydettiin hyvin ahtaasta tilasta auton kojelaudan sisältä, kun taas toinen teineistä oli piilotettu takaistuimen alla olevaan tilaan.
Salamatkustajat oli pakattu autoon niin tiiviisti, että viranomaiset joutuivat leikata autonosia irti saadakseen teinit pois piilopaikoistaan.
Juttu jatkuu kuvien jälkeen.
Nuoret saivat ensiapua
Raporttien mukaan nuorille annettiin löytöpaikalla ensiapua nestehukan vuoksi. Lisäksi ahtaassa tilassa matkustaminen oli aiheuttanut tunnottomuutta.
Lisäksi teinit olivat altistuneet hengenvaarallisille kaasuille ja ajoneuvojen päästöille kuljetuksen aikana. New York Postin ja Fox Newsin mukaan salamatkustajat eivät kuitenkaan joutuneet sairaalahoitoon.
Autoa kuljettanut 30-vuotias marokkolaismies pidätettiin epäiltynä ihmiskaupasta.
Uusimmat
-
06:44
Hoitajat avoimina tunnoistaan koronarokotteen eturintamassa: "Tuntuu, että olemme koekaniineja yhdessä vanhusten kanssa"
-
06:26
Harvinainen sairaus vei 13-vuotiaan Danielin teho-osastolle ja lopulta elinsiirtoon: "Pahinta, mitä vanhempi voi seurata, on selviytymistaistelu"
-
06:24
Donald Trumpin virkasyytteen käsittely alkaa vasta helmikuussa
-
06:15
Presidentti Joe Bidenilta karu ennuste: Koronaan tulee kuolemaan yli 600 000 Yhdysvalloissa
-
06:01
Näin poliisi selvitti opettajan verisen tapon Turussa 1992 – "Aluksi näytti synkeän pimeältä"
-
05:57
Oppositiopoliitikko Navalnyin tukijat on kutsuttu lauantaiksi kaduille Venäjällä - poliisi ilmoitti etukäteen puuttuvansa kokoontumisiin
-
05:37
Viro pyytää Suomen hallitusta keventämään maahantulorajoituksia
-
05:23
Tutkimus: Naisten ja miesten tulokuilu on yhä suuri
-
05:05
THL:n suositus: Saattohoitovaiheessa oleville ei rokotetta – Koronarokote voi olla haitaksi kriittisessä terveydentilassa olevalle
-
23:12
Finnair aloittaa jälleen lennot Britanniasta ja Irlannista – uusi vaatimus on todistus negatiivisesta koronatestistä tai sairastetusta taudista
-
22:54
Juuso Pärssinen herkutteli upean osuman, Keski-Suomen derbyssä pidemmän kaavan ratkaisu – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:52
Ohisalon mukaan rajakiristykset tähtäävät siihen, että Suomessa elämä pysyy mahdollisimman normaalina: "Erityisesti lasten ja nuorten elämä"
-
22:25
AstraZeneca varoittaa: Ei pysty heti toimittamaan EU:lle niin paljon koronarokotteita kuin suunniteltiin
-
22:16
Suomalaisen NHL-tähden älytön näytös keräsi kehuja – "Normaalisti katto olisi räjähtänyt"
-
22:12
HIFK lainasi Teräväisen Lahteen – sitten alkoi tapahtua: "Nyt ei tule jämäminuutteja"
-
22:01
Aija Pahkalan lapsi pahoitti mielensä kun äiti suuntasi ensimmäistä kertaa Putouksen livelähetykseen: "Saa nähdä onko tämä pienin suostunut katsomaan"
-
21:57
KalPa koki uuden pahan takaiskun – silti vahvempi illan TV-ottelussa: "Ehti pelata yhden vaihdon"
-
21:55
Rakennusteollisuus toivoo, että ulkomaalaiset työntekijät jäävät Suomeen, jos mahdollista
-
21:46
TPS lisäsi Kärppien kotituskaa – Nuorten Leijonien hyökkääjä taas esillä: "MM-kisoista itseluottamusta ja lisäbuustia"
-
21:38
Hallitus jatkaa koronaneuvotteluja maanantaina – tehostetaanko karanteenia? "Sanktiotoimet käydään vielä kerran läpi"
-
Lataa lisää