Ampumahiihtäjä Mari Laukkasen osallistumisessa Tour de Skin avaussprinttiin on kyse kilpailuharjoituksesta, ei niinkään olympianäyttöjen antamisesta, painottaa maastohiihtomaajoukkueen päävalmentaja Reijo Jylhä.
MAINOS
Hiihtolajien maailmancupit
C Morella!Tour de Ski 30. joulukuuta – 7. tammikuuta! Miehillä ja naisilla seitsemän kilpailua yhdeksään päivään.
Tilaa C More ja aloita katselu vaikka heti.
Laukkasen nimi oli kuuden naishiihtäjän listalla, kun Hiihtoliitto tiedotti Tour de Ski -valinnoista tiistaina. Ampumahiihtotähti kilpailee Lenzerheiden vapaan sprintissä Tourin avauspäivänä 30. joulukuuta.
Laukkanen teki hienon aikuisten arvokisasprinttidebyytin MM-Lahdessa viime keväänä ollen kahdeksas. Olympialaisissa henkilökohtainen sprintti kisataan perinteisellä, mutta parisprintissä mennään vapaalla hiihtotavalla. Laukkanen on siihen Jylhän mukaan erittäin varteenotettava ehdokas.
– Mahdollisuus parisprinttiin on toki. Sitä keskustelua on käyty jo viime keväästä lähtien. Pitäähän meidän kaikki parhaat urheilijat saada käyttöön, jos siihen on mahdollisuus, Jylhä kommentoi MTV Sportille.
Laukkasen osallistumista Tourin avauskisaan pidettiinkin mahdollisuutena antaa olympianäyttöjä. Jylhä korjaa näitä olettamuksia.

