Valtiovarainministeriön ennuste ei ole vielä julkinen.
Hallituksen ei tarvitse tehdä huomenna alkavassa puoliväliriihessään lisäsopeutuksia Yhdysvaltain tullien aiheuttaman heikentyvän talouskasvun vuoksi.
– Tällä hetkellä näyttää siltä, että merkittäviin uusiin lisäsopeutuksiin ei ole tarvetta, jotta pysyttäisiin kehyksissä, ja jotta velkasuhde taittuisi vaalikauden loppuun mennessä, sanoo valtiovarainministeriön budjettipäällikkö Mika Niemelä.
Valtiovarainministeriö on laatinut hallituksen puoliväliriiheen ennusteen, jonka mukaan tullit ja niiden vaikutukset hidastavat talouskasvua hyvin vähän, tänä vuonna vain "muutamilla prosenttiyksikön kymmenyksillä", eli käytännössä esimerkiksi noin 0,2-0,4 prosenttiyksiköllä.
Se on vähemmän kuin esimerkiksi Suomen Pankin tai OP:n ennuste, jonka mukaan kasvu hiipuu tänä vuonna 0,7 prosenttiyksiköllä.
– Perusskenaariossa olemme lähteneet siitä, että laajamittaista kauppasotaa ei synny, mutta jo toteutuneiden toimien vaikutus on joitakin prosenttiyksikön kymmenyksiä, perustelee valtiovarainministeriön kansliapäällikkö .

