Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner kertoo MTV Uutisille, että hänen ministerinä jatkamisen uudelleenarvioinnille ei ole tarvetta.
Ministeri Bernerin jatko ministerinä on noussut uudelleen keskusteluun tänään illalla, kun Uusi Suomi uutisoi, että ruotsalaisen SEB-pankin hallitus olisikin kokoustamassa oletettua aiemmin. Berner on ehdolla SEB-pankin hallitukseen.
Lue lisää: Bernerin tapauksessa yllätyskäänne! Uusi Suomi: Jatko ministerinä joutumassa uuteen tarkasteluun – ruotsalaispankin hallitus kokoustaakin jo paljon luultua aiemmin
Kokouksen aikaistaminen aiheuttaisi oikeudellisen dilemman. Oikeuskansleri Tuomas Pöysti arvioikin STT:lle, että pankin hallitustointa ei voi hoitaa ministerikauden aikana perustuslaillisen esteen takia. Pöysti totesi, että siksi on tarpeen selvittää, milloin Bernerin tehtävä SEB:n hallituksessa alkaisi.
Lue myös: Anne Berner: En ole jättämässä politiikkaa enkä keskustaa – ministerin toimintaa käsitellään huomenna eduskuntaryhmässä
MTV Uutisten tavoittaman ministerin mukaan aikaisin mahdollinen kokous, josta he ovat pankin nimitysvaliokunnan kanssa keskustelleet, on huhtikuun lopulla, eikä maaliskuussa kuten tänään on uutisoitu.
