Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miltä tuntuu, kun kymmenet tuhannet ihmiset kävelevät oman talon läpi? Messuasukkaat kertovat

Seinäjoen Asuntomessuille talon rakennuttaneet Juha ja Sonja Lähdesmäki saapuivat Porin messuille tyttärensä kanssa.
Seinäjoen Asuntomessuille talon rakennuttaneet Juha ja Sonja Lähdesmäki saapuivat Porin messuille tyttärensä kanssa.IRENE NAAKKA
Julkaistu 31.07.2018 11:54

KAUPALLINEN YHTEISTYÖ: SUOMEN ASUNTOMESSUT

Sonja ja Juha Lähdesmäki rakensivat unelmiensa kodin Seinäjoen Asuntomessuille. Perhe on viihtynyt upeiden ulkoilumaastojen keskellä mainiosti.

Porin Asuntomessuilla järjestettiin ensimmäistä kertaa messujen historiassa vanhojen messualueiden asukkaiden tapaaminen. Poriin saapuikin asukkaita aina Hyvinkäältä ja Seinäjoelta saakka tutustumaan Porin messualueeseen ja -kohteisiin sekä keskustelemaan omista kokemuksistaan messurakentajina.  

Mukana Reunion-tilaisuudessa olivat muiden muassa Juha ja Sonja Lähdesmäki tyttärensä kanssa. Perheen koti, kohde nimeltä Designtalo Trio nousi Seinäjoen Pruukinrannan messualueelle vuonna 2016.

SuomiAreena Goes Asuntomessut

· Keskiviikkona 1. elokuuta.

· Ilmoittaudu mukaan TÄSTÄ.

Vuoden 2018 Asuntomessut Porissa

· 6.7.-5.8.2018

· Lisää tietoa saat Asuntomessujen sivuilta

· Osta liput Asuntomessuille verkosta, niin vältät jonot messuportilla.

· Lippukauppaan pääset tästä.

Lähdesmäet kertovat hakeneensa messurakentajiksi ensisijaisesti siksi, että Pruukinrannan alue tuntui kiinnostavalta ja koska he tarvitsivat ympärilleen enemmän neliöitä. Perhe kasvoi nimittäin kertarysäyksellä kahdella, kun aiemmin yksilapsiseen perheeseen syntyivät kaksospojat. Entinen koti jäi auttamatta liian pieneksi.

– Tilantarve yllätti ja messujen ajoitus oli hyvä, Sonja summaa.

Liikunnallinen perhe halusi rakentaa yksitasoisen lapsiperhekodin ja suunnitelma onnistui, lääniähän lakeuksilla riittää. Perhe sai unelmakotinsa lisäksi reilunkokoisen pihan.

Perhe kertoo viihtyneensä loistavasti kodissaan – niin hyvin, että messurakentamiseen liittyvä ylimääräinen vaiva on kuittaantunut. Sonja kehuu erityisesti viihtyisää, luonnonläheistä ympäristöä. Lähellä on järvi, johon on päässyt polskimaan kesäisin ja talvella perhettä viihdyttävät hiihtoladut, jotka lähtevät melkein kotiovelta.

Messurakentamiseen liittyy enemmän jatkuvaa yhteydenpitoa moneen eri suuntaan kuin aivan tavallisessa omakotitalorakentamisessa.

– Se sähköpostien määrä oli valtava, kun samaan aikaan oltiin yhteydessä messuorganisaatioon, talofirmaan ja sisustussuunnittelijaan. Aikataulut ovat tarkemmat, Juha kuvailee.

Lähdesmäet saapuivatkin Poriin nauttimaan ja katselemaan messukoteja ilman stressiä.

– Messukoteja katsoo tietysti ihan uusin silmin, kun on itse käynyt läpi messurakentamisen. Ennen oman kodin rakentamista kiersimme Asuntomessuja sillä silmällä, että piti tehdä paljon päätöksiä oman kodin suhteen. Nyt ei tarvitse silmäillä yksityiskohtia samalla tavalla, Sonja iloitsee. 

Perheellä on takanaan suuri messutaloprojekti, joten vinkkejä parhaillaan rakentavillekin löytyy.

– Huomasimme, että asiantuntijoihin kannattaa panostaa. Ja että myös piha tulee budjetoida! Siihen uppoaa yllättävän paljon rahaa ja on tärkeää, että pihasta saa viihtyisän, Juha luettelee.

Onnellisempia kuin muut?

Asuntomessujen Asuntobarometrin mukaan 81 prosenttia suomalaisista on tyytyväisiä asumiseensa. Messukotien asukkaista tyytyväiseksi itsensä luokittelee peräti 89 prosenttia. Juha Lähdesmäen mukaan tämä johtuu siitä, että naapurit ovat samanhenkisiä ja samassa tilanteessa alusta alkaen. Porukka hitsautuu yhteen ja muiden kanssa voi jakaa kokemuksia rakennusvaiheen alusta loppuun.

– Muihin asuinalueisiin verrattuna messualue rakentuu kerralla valmiiksi, mikä on hieno juttu, Juha sanoo.

Seinäjoen messulaiset ovatkin viihtyneet hyvin yhdessä: kukaan ei ole toistaiseksi muuttanut pois ja yhteistä tekemistäkin riittää. Uuden vuoden juhliin alueen asukkaat keräävät yhteisen potin ilotulitusta varten, ja vappuisin on vuorossa Hali-patsaan eli messualueelle pystytetyn A Big Hug -taideteoksen lakitus.

Messurakentajilla on tietysti hyvin ainutlaatuisia kokemuksia rakentamisesta. Muiden upouusien kotien läpi kun ei kävele kuukauden aikana kymmeniä tuhansia tuntemattomia ihmisiä. Miltä se oikein tuntuu?

– Onhan se aika erikoista. Aika moni on tullut huikkaamaan, että hei mä olen käynyt teillä, Juha nauraa.

– Mutta koimme, että koti muuttui kodiksi vasta messujen jälkeen. Odotus tuntuikin aika pitkältä, vaikka messut eivät kauan kestäneetkään. Lasten oli vaikeinta ymmärtää, ettei omiin huoneisiin voi pujahtaa narujen alta, vaikka niissä jo omia leluja onkin, Sonja kertoo.

seinajokiLähdesmäkien koti tunnettiin Seinäjoen Asuntomessuilla nimellä Designtalo Trio.SUOMEN ASUNTOMESSUT

Lisää aiheesta:

Loviisan asuntomessut avautuvat tänään – kalleinta hanketta rakennettiin riskillä: "Tällaiset eivät vielä oikein vedä"Asuntomessukotien asukkaat muita onnellisempia, mutta miksi? Toimitusjohtaja vastaaRaija Pelli muistelee perheelleen Ylöjärven Asuntomessuille noussutta hirsitaloa: "Kodista tuli kaunis ja toimiva, mutta lähikauppaa olisin kaivannut”Katso kuvat tulevan kesän Asuntomessuilta jo nyt: Ihastuttavia kierrätyskohteita ja upeita designtaloja”Myös raumalaiset ovat tervetulleita Poriin” – ensi vuoden Asuntomessuilla luvassa upeita kohteita ja porilaista huumoriaTätä kaikkea luvassa Suomen suurimmassa asumisen tapahtumassa: Asuntomessut Mikkelissä avaa ovensa perjantaina
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 09:42
    Ruoka

    Sikke Sumarilta tärkeä muistutus oliiviöljyn käytöstä: "Mitä ne ihmiset luulevat?"

  • 08:15
    Koti

    Osaatko pestä pyykkiä? Älä tee näitä suomalaisten yleisiä pesuvirheitä

  • 06:46
    Syöpä

    Savuttomilla yhä enemmän Suomen tappavinta syöpää – keuhkosyöpä havaitaan usein liian myöhään

  • Eilen19:52
    Rakkaus

    Ennen kirjoitettiin rakkauskirjeitä, nykyisin selataan Tinderiä – onko rakastuminen muuttunut?