Korona leviää jälleen voimakkaasti yhteiskunnassa ja omikron on pyyhkäisemässä Suomen läpi aiempia muunnoksia laajemmin. Tänään raportoitiin yli 11 000 tartuntaa, joista valtaosa on eilen todettuja.
Omikron on ensitietojen mukaan todettu vievän deltaa harvemmin sairaalaan. Onko siis nyt aika alkaa käsitellä koronaa tautina muiden joukossa?
– Se on asia, joka vaatii laajempaa yhteiskunnallista pohdintaa, sanoo THL:n Mika Salminen.
– Kun tauti meidän keskuudessamme on, eikä ole näkyvissä keinoa, millä se pois saataisiin. Miten tämän kanssa pitäisi pystyä elämään niin kuin muidenkin tautien kanssa, hän pohtii.
Lue myös: Valtaosa 11 300 koronaratunnasta torstailta – THL:n Salmisen mukaan jättiluvun taustalla joulu ja omikron
Lue myös: Etelä-Afrikka lieventää omikronin vuoksi tiukennettuja koronarajoituksia
Salminen painottaa, että koronaa täytyy yhä torjua, ja vielä nykyisetkin rajoitukset ovat paikallaan.
– Mutta onko tähän asti käytössä olleita toimia mahdollista jatkaa hamaan tulevaisuuteen asti.