McLarenin Daniel Ricciardo ei joutunut tuomariston tutkittavaksi, vaikka hän ajoi Meksikon GP:n ensimmäisessä mutkassa päin Valtteri Bottasta ja pilasi tämän kilpailun.
LUE MYÖS: Valtteri Bottas paljasti syyn Meksikon GP:n suurille vaikeuksille – sen päälle tuli vielä rutkasti epäonnea
LUE MYÖS: Kimi Räikkösen väkevä suoritus tiivistyy huimaan yksityiskohtaan tulosluettelossa
Seitsemännestä ruudusta kisaan startannut Ricciardo lähestyi lähtökiihdytyksen jälkeen ykkösmutkaa aivan radan sisäreunassa. Hän teki virheen jarrutuksessa ja lukitsi oikean etupyöränsä. Tämän virheen seurauksena Ricciardon auton keula oli ykkösmutkan lakipisteessä juuri silloin, kun paalulta startannut Bottas käänsi mutkaan sisään. Autot osuivat yhteen; Bottas pyörähti, Ricciardolta hajosi etusiipi.
Ricciardo putosi sijalle 14, Bottas sijalle 18, ja molemmat tulivat avauskierroksen päätteeksi käymään varikolla, kun radalle tuli turva-auto. Bottas pääsi ohittamaan Ricciardon varikolla, mutta tämä kuittasi sijoituksen heti kierroksella viisi, kun turva-auto oli poistunut radalta kierroksen neljä päätteeksi.

