VR:n myyntijohtaja vastasi Ivan Puopolon kysymyksiin junalippujen hinnoista.
Miksi junalla näyttäisi olevan jopa tuplasti kalliimpaa matkata kuin bussilla? Tätä asiaa juontaja Ivan Puopolo tiedusteli VR:n myyntijohtajalta Huomenta Suomessa viime viikolla.
Ennen haastattelua Puopolo oli tehnyt haun hinnoista. Matka Helsingistä Jyväskylään bussilla kello 15.50 maksoi 22,80 euroa. Kello 16.03 lähtevä juna maksoi 49,90 euroa.
Puopolo tiedusteli VR:n myyntijohtaja Antti Karjalaiselta perusteluita sille, miksi raiteilla reissaaminen näyttäisi olevan niin paljon tyyrimpää. Miksi junamatkailu on niin kallista?
– No, kallista ja kallista. Riippuu tietysti, mihin aikaan lähtee ja mihin aikaan varailee eli perustuu hyvin tähän ennustettuun täyttöasteeseen tämä meidän hinnoittelu, Karjalainen vastasi.
Lue myös: 100 vinkkiä junamatkailuun konkarimatkaajilta: "Onkin jo perillä, vaikka on matkalla"
Toisena perusteena Karjalainen mainitsee, että VR:llä on rajoitetusti kapasiteettia, jota voidaan myydä.
– Samalle päivälle toki lipun hinta voi olla kovempi, mutta etenkin kesäaikaan kun mietitään, ennakoimalla pystyy hyvinkin edullisesti löytämään matkoja.
Karjalaisen mukaan bussi voi olla puolet halvempi, mutta VR:n kyydissä matkustamisaika on hänen mukaansa hyvinkin vapaata ja sen voi hyödyntää.
Puopolo huomautti, että autolla matkaaminen voi olla melkein yhtä kallista Jyväskylään tästä kuin juna nyt.
– Näin se voi tietysti olla, mutta kun katsotaan vähän pidemmälle, vaikka seuraaville päiville, hinta muuttuu hyvinkin vahvasti dynaamisesti, Karjalainen sanoi.