Maanpuolustuskorkeakoulun strategian opettajan mukaan Afganistanin sotilailta ja poliiseilta puuttui taistelutahto maansa hallinon puolesta.
Ääriliike Taleban on valloittanut lyhyen ajan sisällä kaikkien Afganistanin maakuntien tärkeät kaupungit. Maan hallinnon viimeisenä tukikohtana pidetty pääkaupunki Kabul kaatui eilen sunnuntaina.
Esitimme viisi polttavaa kysymystä Afanistanin tilanteeseen liittyen maanpuolustuskorkeakoulun strategian opettajalle Oscar Lasseniukselle.
Lue myös: MTV Uutiset seuraa Afganistanin tilannetta: Lue tuoreimmat tiedot tästä
Taleban yllättyi itsekin siitä, miten nopeasti Afganistan saatiin vallattua. Puuttuiko Afganistanin sotilailta ja poliiseilta taisteluhalu tai kyky?
– Varmaankin sekä että. Näyttää tällä hetkellä siltä, että se oli nimenomaan tahto, joka puuttui. Ei ollut mitään syytä taistella tai kuolla sellaisen hallinon puolesta, jota ei nähnyt itselleen tärkeäksi.
Vaikka Kabulin lentokentällä tilanne on kaoottinen, kenttä on edelleen Yhdysvaltojen hallinnassa. Mitä tapahtuu, kun Yhdysvallat poistuu sieltäkin?
– Tällä hetkellä on tällainen seesteisempi vaihe meneillään laajemmassa kuvassa siinä mielessä, että Taleban toistaa sitä, että annetaan kansainvälisten diplomaattien ja muiden poistua ja annetaan sen lentokentän olla. Sitä kautta päästää siihen, että Taleban voi rauhassa ottaa keskushallinnon osalta sen maan haltuunsa.
– Se, mitä sen jälkeen tapahtuu, liittyy sitten Talebanin sisäiseen rakenteeseen. Pystyykö keskushallinto eli Talebanin ylin johto pitämään ne sotakomentajat, jotka ympäri Afganistania ovat näinkin nopeasti ja onnistuneesti vallanneet sen maan, näpeissään vai meneekö se takaisin siihen vanhaan Talebaniin.
Afganistanin valtaaminen onnistui lähes ilman vastarintaa, mutta onko Talebanille varteenotettavia vastavoimia Afganistanissa?
– Tällä hetkellä näyttää siltä, että vastavoima puuttuu. Se vastavoima, joka oli tehtävään rakennettu, koulutettu ja asetettu antautui erittäin nopeasti, kun sitä tahtoa puolustaa ei ollut.