Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Mikko Manner kasvattajaseuransa osakkaaksi ”merkittävällä panostuksella”

Mikko Manner on ryhtynyt Vaasan Sportin osakkaaksi.
Mikko Manner on ryhtynyt Vaasan Sportin osakkaaksi.Petri Saarelainen
Julkaistu 10.04.2023 16:14

MTV URHEILU

SM-liigan ja Suomen maajoukkueen mestarivalmentaja Mikko Manner on hankkinut haltuunsa lähtöseuransa Vaasan Sportin osakkeita.

Mannerin kausi Ruotsin SHL:ssä päättyi ennen aikojaan, kun hänet irtisanottiin sarjasta pudonneen Brynäsin päävalmentajan paikalta ennen putoamiskarsintojen alkua.

Leijonien kanssa MM-kisoihin valmistautuvan Mannerin tulevista liikkeistä ei ole vielä tietoa, mutta välissä hän on ehtinyt osallistua kotikaupunkinsa ylpeyden Vaasan Sportin osakeantiin. Seuran mukaan Manner lähti Sportin osakkaaksi ”merkittävällä panostuksella”.

– Tutustuin Vaasan Sportin uuteen kehitysstrategiaan ja keskustelin siitä myös (hallituksen jäsenen) Filip Riskan ja Oskar Osalan kanssa. Vaasan ja alueen junioritoiminnan kehittäminen on mielestäni todella tärkeä asia ja olen varma, että Filip ja Oskar saavat koottua sellaisen ryhmän, joka pystyy tuottamaan näkyvää tulosta tulevina vuosina, Manner kertoo Sportin tiedotteessa.

Manner, 48, on voittanut Oulun Kärppien kanssa kolme Suomen mestaruutta. Lisäksi hänellä on tilillään kaksi maailmanmestaruutta ja yksi olympiavoitto. Vaasan Sportia hän valmensi Mestiksessä vuodet 2003–2008.

Sport tiedotti maanantaina myös tehneensä sopimuksen JYPissä kiekkoilleen keskushyökkääjä Anton Stråkan kanssa.

Lisää aiheesta:

SM-liigajoukkue pestasi uuden valmentajanLiigassa kova värväys – Leijonien maailmanmestari palaa kotiinVahvistus: Olli Jokinen on Jukurien uusi päävalmentaja – "Koen olevani valmis ottamaan seuraavan askeleen"Uusi päävalmentaja Liigaan – Jukureita koutsaa jatkossa Pekka KangasalustaEntisestä tähtipelaajasta Jukurien urheilutoimenjohtaja – kommentoi päävalmentajahakuaHIFK:n urheilujohtajaksi nuori yllätysnimi!
LiigaSportJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 16:00
    HIFK

    HIFK päätti maalivahtinsa kohtalosta

  • 11:37
    Pelicans

    Pelicansin kenkimä valmentaja avoimena potkuistaan: "Aivan varmasti se on yksi syy"

  • 11:31
    Pelicans

    Sami Kapasen valmennustiimi ulos – Pelicans-pomo avaa taustat

  • 09:16
    Pelicans

    Lahden Pelicans: Joukkopotkut

  • 08:40
    HIFK

    Kovaa faktaa SM-liigaseuroista – kolme vavahduttavaa huomiota: "Tämä on todella poikkeusvuosi"