Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

”Mikä valehtelija ja luuseri” – F1-kuski Lando Norris löysi videolta todisteet Indy-mestarin halpamaisesta tempusta

Simon Pagenaud (vas.) jarrutti tahallaan kisaa johtaneen Lando Norrisin edessä.
Simon Pagenaud (vas.) jarrutti tahallaan kisaa johtaneen Lando Norrisin edessä.2020 Getty Images
Julkaistu 03.05.2020 08:52
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

F1-kuljettaja Lando Norrisin ajotyyli virtuaalikisassa meni hallitsevalla Indianapolis 500 -kisan mestarilla Simon Pagenaudilla sen verran tunteisiin, että tämä päätti pilata britin voittomahdollisuudet tahallisella kolarilla. Norris tutki vastustajan ajovideota ja järkyttyi näkemästään.

Norris suututti Pagenaudin tungettuaan ovaaliradalla kahden auton sisäpuolelta ohi, mikä aiheutti Pagenaudin kolaroinnin ja pyörähdyksen joukon hännille. Tässä kohtaa vuoden 2016 IndyCar-sarjan voittaja vannoi kostoa.

– Otamme Landon ulos. Tehdään se, Pagenaud sanoi omassa nettilähetyksessään palatessaan radalle varikolta.

Pagenaudin keskustelu kisainsinöörinsä Ben Bretzmanin kanssa päätyi kaikkien kuultavaksi. Videolla kaksikko keskusteli siitä, kuinka lähellä Norris on takana. Kisaa johtaneen McLaren-kuskin tultua rinnalle Pagenaud muutti ajolinjaansa, jarrutti ja sai Norrisin auton lentämään radalta. Samalla hänen oma autonsa jäi roikkumaan rata-aitaan.

– Minä spinnasin! Anteeksi, ei ollut tarkoitus tehdä tuota, Pagenaud vakuutteli nostaen kätensä pystyyn.

Temppu vei Norrisilta kisan voiton. 20-vuotias F1-kuski sai kuulla teon tahallisuudesta ja tutki kisan jälkeen videoita keskustellen samaan aikaan muun muassa toisen formulakuljettajan, Max Verstappenin kanssa.

– Hän on oikea valehtelija! Kylläpä yritit, kaveri. Kyllä yritit (osua). Tämä on uskomatonta. Mikä luuseri! Norris nauroi hiukan järkyttyneenä näkemästään.

Pagenaudin videolla käy hyvin ilmi, kuinka mestarikuski halusi antaa nuorelle kukkoilijalle opetuksen. Hän kuitenkin jäi tahallisesta teostaan kiinni ja joutui soittamaan Norrisille pahoittelut.

– Hän sanoi, että hän yritti mennä varikolle ja halusi vähän hidastaa minua, jotta (Oliver) Askew voittaisi. Hän ei halunnut minun voittavan, Norris kertoi Daily Star -lehden mukaan.

Norrisia turhautti se, että hän oli harjoitellut ovaaliajamista pitkään ja oli vahvasti kiinni kisan voittotaistelussa.

– Tiedättekö, kuinka monta tuntia ajoin suoraa ja tein tätä, Norris näytti pientä ratin liikettä vasemmalle.

– Tein sitä varmaan kokonaisen päivän, että yritin tehdä liikkeestä täydellisen mahdollisimman hienovaraisella kosketuksella. 24 tunnin ajan! Ja joku jätkä ryhtyy vähän happamaksi siitä, että ei-Indy-kuski meinaa voittaa Indy-kisan, ja pilaa sen, hän jatkoi.

– Tuo on tyhmin juttu, jonka olen nähnyt, Verstappen lisäsi.

Kisan voitti lopulta Scott McLaughlin.

F1EsportsUrheilu
Toimittajan kuva
Antti Rämänen
MTV Uutiset

Antti Rämänen työskentelee MTV Uutisten urheilutoimituksessa.

Lisää aiheesta:

Raivostunut F1-tähti teki jäätävän tempun tallipomolleenRakastetun F1-asiantuntijan kohtelu suorassa tv-lähetyksessä sai fanit raivon partaalle – sivalsi nyt takaisin: "Ehkä he voisivat oppia vähän käytöstapoja ja kunnioitusta"Tämä hetki säikäytti F1-kisan kärkimiehen: kohuttu venäläistulokas hölmöili taas – kaksi kilpakumppania haukkui idiootiksiVirtuaalikisa johti tappouhkauksiin – taustalla Indy-mestarin hävytön temppu F1-kuskilleIndy-mestari teki raukkamaisen tempun F1-kuskille – sitten ääneen pääsi Max Verstappen, joka esitteli väkivaltaisen ideanF1-kuski aloitti soittelun kollegoilleen suorassa lähetyksessä – hillitön kuittailu kuului liki 100 000 seuraajalle

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ti13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • ma08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"