Mikä ero on deodorantilla ja antiperspirantilla? Moni käyttää niitä aivan väärin – näin vältät hikiläikät ja epämiellyttävät tuoksut
Mikään ei tee oloa epävarmemmaksi kuin päivän aikana pettänyt dödö. Jos runsas hikoilu saa kainalot jatkuvasti kostumaan ja tuoksahtamaan ikävästi, kannattaa tarkistaa käyttämänsä dödö. Deodorantti ja antiperspirantti ovat kaksi eri tuotetta, joita käytetään usein väärin.
Kiivas työtahti, hermostuttava palaveriputki ja esiintyminen saavat monen hikoilemaan hermostuksissaan. Pitkästä päivästä selviäminen kuivin kainaloin ja ilman nenään pistävää hienhajua ei tarvitse olla yksi stressintekijä listan jatkona.
Hikoilu on täysin normaalia. Fyysisen rasituksen ja kuumuuden lisäksi hikoilua aiheuttavat myös erilaiset tunneperäiset syyt. Tunneperäinen hikoilu on voimakkainta käsissä, jaloissa ja kainaloissa.
Kun hikoilu on voimakasta, se vuotaa tai tihkuu – ja kyse voi silloin olla liikahikoilusta. Liikahikoilu eli hyperhidroosi on vaaraton sairaus, joka kuitenkin vaikuttaa monin tavoin henkilön elämään. Vuotavasti hikoilevat kämmenet ennen tärkeää tapaamista tai valtoimenaan hikeä puskevat kainalot voivat saada olon epävarmaksi ja ahdistuneeksi. Hikoilu hävettää ja sitä yritetään peittää kaikin tavoin.
Liikahikoiluun on saatavilla tehokkaasti hikoilua ehkäiseviä tuotteita, joiden avulla puseroiden tai mekkojen hikiläikkiä ei tarvitse epätoivoisesti peitellä. Moni löytää avun liikahikoiluun jo tehokkaaseen antiperspiranttiin vaihtamalla.
Antiperspirantti ehkäisee hikoilua, deodorantti peittää hajuja
Kun valitaan itselle sopivaa dödöä, kannattaa painaa mieleen erot deodorantin ja antiperspirantin välillä. Jos ongelma on liiallinen hikoilu, vain antiperspirantti ehkäisee hikoilua ja auttaa pitämään kainalot kuivina ja hajuttomina.
Deodorantti levitetään iholle aamuisin peittämään hienhajua. Deodorantti ei estä hikoilua. Deodorantit sisältävät usein muun muassa alkoholia ja antibakteerisia ainesosia. Tyypillisesti deodorantti sisältää myös tuoksun.
Antiperspirantti sen sijaan levitetään puhtaalle iholle iltaisin ja sen vaikutus kestää pitkään. Antiperspirantin sisältävät alumiinisuolat supistavat hikirauhasten tiehyitä ja vähentävät hien eritystä muodostamalla iholle ohuen kerroksen. Alumiinisuolat eivät pysty imeytymään ihoon, vaan niiden tehokkuus perustuu vaikutukseen ihon pinnalla.
Apteekeissa myytävä antiperspiranttisarja Bats on tunnettu tehokkaista, mutta hellävaraisista tuotteistaan. Bats Roll-On -antiperspirantti on erittäin tehokas hikoilua vastaan. Antiperspiranteista löytyy sekä hajustamaton että kaksi miedosti raikkaalle tuoksuvaa versiota. Antiperspirantit sopivat herkällekin iholle.
Kainalot eivät ole ainoa hikoileva alue. Liikahikoilua esiintyy myös käsissä, jaloissa, nivusissa ja kasvojen sekä pään alueella. Eri ihoalueiden hikoiluun löytyy myös apua. Bats-tuotesarjan nopeasti imeytyvä voidemainen antiperspirantti on helppo levittää kainaloiden lisäksi esimerkiksi kämmeniin tai jalkoihin. Bats Creme on hajusteeton.
Liikahikoilu eli hyperhidroosi
|
Bats on antiperspiranttisarja, joka ehkäisee hikoilua tehokkaasti ja hellävaraisesti. Kaikki tuotteet sopivat sekä miehille että naisille. Bats-tuotteita myyvät hyvin varustellut apteekit.
Uusimmat
-
22:45
SM-liiga syynäsi useita tilanteita – näistä taklauksista lätkittiin pelikieltoa
-
22:44
Retkiluistelun harrastajien määrä kasvaa hurjaa vauhtia – jo puoli miljoonaa suomalaista haluaa kokeilla lajia
-
22:15
Tästä toivotaan ilmaston pelastajaa: Katso, kuinka hiilidioksidia varastoidaan maaperään kivettämällä
-
21:43
"Ruumiita puiden latvoissa ja oksissa seivästyneinä" – MTV:n sotakirjeenvaihtaja muistelee näkyä, joka oli kuin toisesta maailmasta
-
21:01
Mikko Hautala kommentoi yhteydenpitoaan Donald Trumpiin: "Kyse ei ole poliittisesta sympatiseerauksesta"
-
21:00
Kuninkaalliskirjailija myöntää nimenneensä väitetysti rasistisesti puhuneet brittihovin jäsenet kohukirjansa varhaisessa versiossa
-
20:59
Puljujärvi sai heti Sidney Crosbyyn liittyvän käskyn – NHL-luotsilta yllätys suomalaiselle: "Missä on Jesse?"
-
20:28
The Guardianin toimittaja testasi saunomista Helsingissä ja Tampereella: Tämä yllätti eniten
-
20:15
Katsoja menehtyi kesken pelin – ottelu peruttiin tunnin odotuksen jälkeen
-
20:14
Iran syyttää vangitsemaansa ruotsalaista EU-diplomaattia "korruptiosta maan päällä" – voi johtaa kuolemantuomioon
-
19:43
Jaajo Linnonmaa ja Anni Ihamäki avoimina Aamulypsy-ohjelman kulisseissa aikoinaan kyteneistä riidoista: "Kävelimme vuoron perään ulos studiosta"
-
19:30
Tutkijat selvittivät tyrannosauruksen viimeisen aterian: Kaksi vauvadinosaurusta
-
19:20
Suomen päävalmentaja myöntää tehneensä ison riskivalinnan MM-finaaliin: "Kaikkihan sen näki"
-
19:15
MTV:n vaalikone: Enemmistö presidenttiehdokkaista suhtautuu kielteisesti kaksoiskansalaisuuden myöntämiseen venäläisille
-
19:01
Yllättävä apu paniikkikohtauksen iskiessä: "Mainio terapiakikka"
-
18:45
Kiinassa ja Euroopassa leviävä keuhkokuume nosti huolen: Tepsivätkö ylikäytetyt antibiootit enää? "Ongelma kaikkialla"
-
18:41
Hämmentävä näytelmä jatkuu Dubaissa: Näin öljypomo saarnasi maailmalle ilmastokokouksessa
-
18:27
Poets of the Fallin alterego-yhtye esiintyi sadalle miljoonalle katsojalle – turvamiehet eivät olleet päästää laulajaa lavalle
-
18:13
Olli Jokinen vahvistaa MTV Urheilulle: Jättää SM-liigan
-
18:08
Raiteilla henkilövahinko – Helsingin ja Espoon välillä liikennöiville junille odotettavissa viivästyksiä
-
Lataa lisää