Venäjä käyttää "resurssiasettaan" ja kiristää sekä energialla että ruoalla, toteaa Ulkopoliittisen instituutin johtaja Mika Aaltola Twitterissä.
Aaltolan mukaan Venäjän kiristystoimiin pitää varautua "ennen ensi talvea kaikella tarmolla".
– Samalla Venäjän uhmakkuus Itämeren alueella lisääntynee. Tämä ei nyt saisi tulla yllätyksenä, Aaltola katsoo.
Äskettäin Liettua kielsi Venäjää kuljettamasta alueensa kautta Euroopan unionin pakotelistalle kuuluvia tuotteita Kaliningradiin.
Venäjän ulkoministeriön tiedottajan Maria Zakharovan mukaan Kremlin vastaus Liettuan toimiin ei tule olemaan vain diplomaattinen, vaan sisältää myös käytännön toimia.
– Yksi pääkysymyksistä on ollut, tuleeko vastauksemme olemaan yksinomaan diplomaattinen? Vastaus on ei, Zakharova sanoo Reutersin mukaan.
"Pitää satsata puolustusteollisuuden käynnistämiseen"
Ulkopoliittisen instituutin johtaja Aaltolan mukaan Ukrainan sota kuluttaa Venäjän ja Ukrainan lisäksi myös avunantajien resursseja.

