Viranomaisten mukaan Ukrainan eteläosissa on käynnissä massiivinen heinäsirkkojen hyökkäys.
Tuholaisten valtava määrä vaarantaa Ukrainan auringonkukkaviljelmät ja muut tärkeät viljelykasvit. Ukraina on maailman suurin auringonkukkaöljyn viejämaa, ja ennen sotaa se oli myös yksi maailman viidestä suurimmasta vehnän viejästä.
Sirkkahyökkäys johtuu Venäjää vastaan käytävästä sodasta, jonka vuoksi perinteisiä tuholaistorjuntamenetelmiä ei voida käyttää.
Heinäsirkat lisääntyvät perinteisesti syrjäisillä paikoilla jokien varrella tai viljelemättömillä alueilla ja ne voivat tuhota valtavia viljelyalueita vain muutamassa päivässä.
Sirkat lisääntyvät perinteisesti syrjäisillä paikoilla jokien varrella tai viljelemättömillä alueilla, ja niiden torjuminen on lähes mahdotonta sotarintaman lähellä sijaitsevilla alueilla.
Katso yllä olevalta videolta, kuinka sirkat ovat vallanneet pellot Etelä-Ukrainassa.