Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Miesten ryhmä keräsi Hurstin ruoka-avulle yli 11 000 euroa vuorokaudessa – "Jengi haluaa varmistaa vähäosaisille joulumielen"

8:12Heikki Hursti kyynelehti kertoessaan rahapulasta
Julkaistu 29.11.2018 12:20(Päivitetty 29.11.2018 21:54)
Toimittajan kuva

Pekko Ylönen

pekko.ylonen@mtv.fi

Tämä Huomenta Suomen haastattelu kyyneliin liikuttuneesta Hurstista jaettiin Miestenhuoneen sivuilla.

Vähävaraisten tukijana tunnettu Heikki Hursti on saanut ison tukijan Facebookin Miestenhuone-nimisestä ryhmästä. Lähes 70 000 jäsenen ryhmä on sydämistynyt muun muassa siitä, että Helsingin kaupunki ei myöntänyt keväällä 50 000 euron lisärahoitusta Veikko ja Lahja Hurstin laupeudentyö ry:lle.

Miestenhuone-sivuston perustanut Sami Kieksi kertoo MTV Uutisille, että keräys on lähtenyt liikkeelle puhtaasti jäsenten toiveesta.

Ylläpitoon ei ole otettu yhteyttä, että keräystä haluttaisiin järjestää.

– Yksi ryhmän jäsen julkaisi Miestenhuoneen sivuilla Huomenta Suomen Hurstista tekemän haastattelun ja kirjoitti, että mitä jos lähdettäisiin keräämään Hurstille rahaa. Että mitä pystyttäisiin tekemään, jos edes puolet ryhmästä lahjottaisi Hurstille euron tai pari. Se sai sitten aika paljon kannatusta.

Miestenhuone
Keräys sai alkunsa tästä Miestenhuoneen sivuille tehdystä kommentista.

Tämän jälkeen keskustelu ja kommentointi aiheesta on käynyt sivustolla kiivaana, ja moni on laittanut kommenttien yhteyteen kuvakaappauksia tekemistään lahjoituksista. Kuvakaappauksista on myös pääteltävissä jonkinlainen arvio siitä, kuinka paljon rahaa on toistaiseksi kertynyt.

Kieksin mukaan lahjoitusten keskiarvo on 16 euroa ja kokonaispotti alkaa olla jo aika suuri.

– Yhden aikaan yöllä laskettiin kuvakaappausten perusteella, että lahjoituksia on kertynyt yli 11 000 euroa, mutta todellisuudessa summa on varmaan isompikin. Ja tämä summa on kertynyt ainoastaan 20 tunnissa.

Kieksi arvioi, että miehet ovat lähteneet aktiivisesti liikkeelle joulun läheisyyden takia ja siksi, että kaupunki ei antanut 50 000 euron lisätukea Hurstin ruoka-avulle. 

Kaupunki laski muutama vuosi sitten Helsinginkadulla sijaitsevan toimipisteen vuokraan ja ylläpitoon myöntämänsä vuosiavustuksen 150 000 eurosta 100 000 euroon. 

Moni lahjoituksia tehneistä miehistä on todennäköisesti melko nuoria, sillä Miestenhuoneen jäsenistä yli puolet on 18–24 vuotiaita.

– Jengi on varmaan kokenut sen vääryytenä, että vähävaraisilta karsitaan tuollaisesta hienosta asiasta pois, on haluttu lähteä talkoohengellä korjaamaan sitä tilannetta. On myös haluttu, että mahdollisimman monet vähäosaiset saisivat jouluruuan ja joulumielen.

Kieksi kertoo, että myös hänen perustamallaan Naistenhuone-sivustolla on nyt laitettu vastaava keräys liikkeelle ja sielläkin on tullut jo kiitettävä määrä lahjoituksia.

– Miehet ovatkin vähän huumorimielessä nyt kommentoineet, että naisia ei päästetä lahjoituksissa ohi, että pitää tarkkailla tilannetta, Sami Kieksi naurahtaa.

Myös moni muu taho ja ihminen on halunnut lähteä tukemaan Hurstin työtä. Keväällä uutisoitiin, että esimerkiksi suuryhtye Metallica lahjoitti Helsingin keikkansa yhteydessä 25 000 euroa Veikko ja Lahja Hurstin Laupeudentyö ry:lle.

Heikki HurstiKöyhyysKotimaa
Toimittajan kuva
Pekko Ylönen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Jo yli kaksi miljoonaa on nähnyt Weksin riipaisevan videon – onko se Suomen Youtuben historian paras?Digijätit suuttuivat ja estivät somemainonnan naisiin kohdistuvaa väkivaltaa vastaanLukuisia pyöriä varastanut Keijo kertoo, miksi sinunkin pyöräsi on voitu viedä: "Se on raaka totuus""Jääkaapissa ei ole yhtään mitään" – Suomessa jaetaan ennätysmäärä ruokalahjakorttejaKaikki eivät päässeet Hurstin joulujuhlaan – juhlassa esiintynyt Hanna Pakarinen: "Joutuvat lähtemään kotiin nälkäisinä"Sadat ihmiset jäivät ilman ruokaa Hurstin joulujuhlassa – "Emme osanneet yhtään arvata"

Tuoreimmat aiheesta

Heikki Hursti
  • 24.12.202520:01
    Joulu

    Kaikki eivät päässeet Hurstin joulujuhlaan – juhlassa esiintynyt Hanna Pakarinen: "Joutuvat lähtemään kotiin nälkäisinä"

  • 24.12.202514:12
    Joulu

    Sadat ihmiset jäivät ilman ruokaa Hurstin joulujuhlassa – "Emme osanneet yhtään arvata"

  • 22.12.202410:37
    Joulu

    Sini Hursti näkee ihmisten hädän suoraan kasvoista: "Moni on itkenytkin ruokaa hakiessaan"

  • 06.12.202415:12
    Itsenäisyyspäivä

    Hurstin itsenäisyyspäivän juhlan osallistujien määrä puolittui edellisvuodesta

  • 27.08.202416:05
    Sakkotuomio

    Heikki Hurstille sakot elintarvikerikkomuksesta