Amerikkalaismies jäi jumiin vastasyntyneen vauvansa kanssa, kun lentoyhtiö eväsi heidän pääsynsä lennolle. Onneksi ystävällinen mummo riensi apuun.
Vanhuksen ystävällisestä teosta uutisoivat muun muassa AZ Family ja FoxNews.
Clevelandissa asuva Rubin Swift lensi Phoenixiin hakemaan tyttärensä Ru-Andrian. Mies oli vastikään saanut nelipäiväisen vauvan huoltajuuden ja tahtoi tuoda lapsensa kotiin.
Kotiinpaluu ei kuitenkaan onnistunut suunnitelmien mukaisesti: kaksikko jäi jumiin Phoenixiin, kun lentoyhtiö ei suostunut päästämään heitä lennolle, sillä lapsi oli liian nuori.
Kaiken piti olla kunnossa
Rubin kertoo, että oli ollut yhteydessä Frontier-lentoyhtiöön jo ennen lentoa kysyäkseen, mitä dokumentteja pieni lapsi tarvitsi. Lentoyhtiön mukaan syntymätodistus ja sairaalan lausunto, jossa kerrottaisiin vauvan voivan lentää, riittäisivät.
Rubin hankki tarvittavat asiakirjat ja osti lentoliput, mutta saapuessaan lähtöportille lentokentällä, lentoyhtiön henkilökunta esti häntä pääsemästä lennolle. Frontierin säädösten mukaan alle seitsemän päivän ikäiset lapset eivät saaneet lentää.
