Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies uhkasi ex-tyttöystävää tappamisella Helsingissä – meni kotiovelle ja yritti sisään keittiö- ja kääntöveitsen kanssa

Mies oli aseistautunut kääntöveitsen lisäksi suurella keittiöveitsellä.
Mies oli aseistautunut kääntöveitsen lisäksi suurella keittiöveitsellä.All Over Press
Julkaistu 27.12.2019 15:47
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Kolmikymppinen mies tuomittiin törkeän henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelusta parisuhteen päättymisen jälkeen. Mies oli saapunut naisen kotioven ulkopuolelle kääntöveitsen ja ison keittiöveitsen kanssa Helsingissä viime tammikuussa.

Välikohtausta oli edeltänyt noin kahden viikon ajan kestänyt Whatsapp-viestittely, jossa mies oli uhkaillut naista väkivallalla ja tappamisella. Hän oli myös uhannut ”tulevansa selvittämään asioita” naisen asunnolle. Nainen oli useita kertoja pyytänyt miestä lopettamaan viestittelyn.

– [Miehen] menettely on ilmeisesti liittynyt päättyneeseen parisuhteeseen, mutta teko on sen keston, viestien määrän ja esitettyjen uhkausten laadun vuoksi aiheuttanut [naiselle] huomattavaa pelkoa ja ahdistusta, tuomiossa todetaan.

Mies ei kuitenkaan päässyt sisälle naisen asuntoon, ja hänen poistuttuaan ulos poliisit ottivat hänet kiinni.

Aiheutti naiselle pelkotiloja

Vuonna 1982 syntynyt mies tuomittiin laittomasta uhkauksesta, vainoamisesta, törkeän henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelusta sekä toisen vahingoittamiseen soveltuvan esineen tai aineen hallussapidosta 1 vuoden 5 kuukauden ehdolliseen vankeuteen.

Hänet määrättiin myös maksamaan naiselle yhteensä 3000 euroa kärsimyskorvauksia ja 1500 euroa korvausta tilapäisestä psyykkisestä haitasta.

– [Uhri] on muun muassa pelännyt ulkona liikkumista, minkä lisäksi hänellä on todettu kohtalaista ahdistuneisuutta ja masennusta. Lisäksi [uhrille] on määrätty sairauslomaa ja lääkitys, tuomiossa perustellaan.

Mies menetti työpaikkansa rikostensa vuoksi.

Tuomio on lainvoimainen.

Lisää aiheesta:

Mies uhkasi riidan jälkeen tappaa ja tuli rynkyttämään perheen ovea haulikon kanssa – vakavimmat syytteet hylättiinNainen iski tuttuaan useita kertoja ruosteisella puukolla ilman syytä – "Paine on purkautunut täysin sivulliseen"Raiskaaja uhkasi puukolla, soitti uhkaavia puheluita ja pyöri asunnon pihalla – käytti hyväkseen naisen pelkoa hengestäänYliluutnantti kähvelsi varuskunnasta rynnäkkökiväärin ja suunnitteli väkivaltaa lastensa äitiä kohtaan – lapselleen mies uhkasi repiä äidin pään irtiLähipiirissään kauhua kylvänyt mies tuomittiin vankilaan yhteensä 29 rikoksesta – sulki vanhempansa vasaralla uhaten olohuoneeseenMies vainosi naista yli vuoden, rikkoi ikkunoita ja uhkasi tappaa – seitsemäksi kuukaudeksi vankilaan
VainoaminenUhkauksetHelsinkiKäräjäoikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Vainoaminen
  • 21.8.11:50
    Häirintä

    Sanna Mariniakin piinannut mies jälleen oikeudessa – uhkasi tappaa ex-vaimonsa

  • 5.3.20:33
    Mielenterveys

    Harhainen veitsimies yritti murtautua tuntemattoman kotiin hiljentääkseen äänet

  • 17.2.10:41
    Sanna Marin

    Sanna Marinin piinaaja valitti lähestymiskiellosta – määrätty jo aiemmin kaksi lähestymiskieltoa

  • 14.2.06:16
    Tuhopoltto

    "Määrätietoinen" mies kosti eron tuhopoltolla – ex-vaimon omaisuudesta ei jäänyt mitään jäljelle

  • 28.1.19:58
    Rikos

    Mies vainosi naista yli 200 puhelinliittymän kautta – seisoi ikkunan takana tarkkailemassa