Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Harhainen veitsimies yritti murtautua tuntemattoman kotiin hiljentääkseen äänet

2:27"Psykoosissa olemisen kokemus on kauhistuttava monelle"Katso myös: "Psykoosissa olemisen kokemus on kauhistuttava monelle".
Julkaistu 05.03.2025 20:33
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Psykoosissa ollut vainosi miestä ja yritti lopulta murtautua tämän kotiin.

Henkisesti sairastunut mies vainosi uhriaan Jyväskylässä yli vuoden vuosina 2021 ja 2022.

Mielenterveydeltään järkkynyt mies oli muun muassa soitellut uhrille, lähettänyt tälle Facebookissa kaveripyynnön, lähettänyt tälle useita viestejä Facebookissa ja tekstiviestein sekä kirjoittanut omalle Facebook-seinälleen ja useille eri henkilöille uhria koskevia kirjoituksia.

Viesteissä ja yhteydenotoissa mies oli toistuvasti uhannut uhrin henkeä, terveyttä ja vapautta, sekä halvennettu uhria.

Lue myös: "Itse psykoosissa olemisen kokemus on sinällään kauhistuttava" – tällaisia ovat psykoosin oireet

Yritti sisälle asuntoon

Tapahtumat kärjistyivät lopulta, kun mies ilmoitti eräälle henkilölle "vetävänsä uhrilta virtajohdon irti" ja mennyt uhrin asunnolle hedelmäveitsen kanssa.

Hän yritti murtautua uhrin asuntoon vääntämällä veitsellä oven salpaa, vahingoittaen ovea ja ovenkarmia.

Mies kiisti teon ja kertoi vain katsoneensa uhrin postiluukusta sisään.

Juttu jatkuu videon jälkeen.

3:54Tällaisia ovat psykoosin oireet

Psykoosiin vajotessaan ihminen muuttuu. Psykoosin oireet ovat moninaisia: tavallisin niistä on äänten kuuleminen.

Lue myös: Psykoosiin joutuminen ei aina tarkoita skitsofreniaa: "Psykoosissa on monta eri tasoa"

Kertoi olleensa psykoosissa

Mies puolustautui kertoen, että oli ollut tapahtumahetkellä psykoosissa. Sairauden seurauksena mies oli kuullut päänsä sisällä uhrin äänen ja äänistä eroon päästäkseen hän oli yrittänyt olla yhteydessä uhriin ja kirjoitellut tätä koskevia tekstejä. Uhri ei entuudestaan tuntenut miestä.

Miehen käräjäoikeudelle toimittamista lääkärintodistuksista ilmenivät, että hänellä oli tekoajankohtana tosiaan ollut henkisiä vaikeuksia. Hän oli sittemmin päässyt hoidon ja lääkityksen piiriin.

Oikeudessa kuultu todistaja kertoi, että mies oli psykoosista harhaisena uskonut uhrin olevan vaikeuksiensa syynä. Mies itse kertoi, että uhrin asunnolla vierailun tarkoituksena oli vaientaa pään sisältä kuuluvat äänet. Veitsi hänellä oman kertomansa mukaan oli mukana oman turvallisuutensa varmistamiseksi ja asunnon oven avaamiseksi.

Lue myös: "Ei ole niin, että on olemassa vain tietty porukka, joka voi sairastua" – miksi ihminen menee psykoosiin?

Sai ehdollisen vankeustuomion

1980-luvulla syntynyt mies tuomittiin vainoamisesta ja vahingonteosta 60 päivän ehdolliseen vankeustuomioon. Tuomiossa otettiin yhtäältä huomioon teon uhrille aiheuttanut pelko ja ahdistus, toisaalta tekijän henkinen tila.

Hänet määrättiin lisäksi maksamaan uhrille 1250 euron kärsimyskorvauksen.

Tuomio ei ole lainvoimainen vaan siitä voi valittaa yhä hovioikeuteen. Mies on ilmoittanut tyytymättömyyttään tuomioon.

4:29Miksi ihminen menee psykoosiin?Ihmisaivot ja -mieli ovat rakentuneet niin, että ne "sallivat" psykoosin. Siksi psykoosi on tavallaan vain osa ihmisyyttä. Mutta miksi ihminen menee psykoosiin? 

Lisää aiheesta:

Kauniaisten henkirikoksen taustalla äärimmäinen mustasukkaisuus – läheisen mukaan kaikki alkoi WhatsappistaVeitsimies väijyi ex-kumppaninsa ovella – oksennuskohtaus keskeytti hyökkäyksenMies pahoinpiteli vaimoaan ja uhkasi turmella kasvot hapolla – toimi lääkärikäynneillä puolisonsa tulkkinaIsä vei lapset kouluun, telkesi kotioven sisältäpäin ja ryhtyi toteuttamaan karmeaa tekoaanHarhoista kärsinyt mies linnoittautui asuntoon tunneiksi ja räiski aseella kohti poliiseja – väsähti lattialle ja heräsi poliisikoiran puraisuunEx-vaimonsa kunniamurhaa Kuopiossa yrittänyt mies ylpeili veriteollaan poliisille – "Naisilla on Suomessa liikaa oikeuksia"
VainoaminenMielenterveysKäräjäoikeusJyväskyläRikos

Tuoreimmat aiheesta

Vainoaminen
  • 22.10.17:36
    Rikospaikka

    Tuomari Sanna Luoma vaati sarjavainoajaa vangittavaksi, ollut siitä lähtien vuosia itse miehen uhrina

  • 20.10.17:05
    Sanna Marin

    Sanna Marinin vainoamisesta epäillylle syytteet

  • 21.8.11:50
    Häirintä

    Sanna Mariniakin piinannut mies jälleen oikeudessa – uhkasi tappaa ex-vaimonsa

  • 17.2.10:41
    Sanna Marin

    Sanna Marinin piinaaja valitti lähestymiskiellosta – määrätty jo aiemmin kaksi lähestymiskieltoa

  • 14.2.06:16
    Tuhopoltto

    "Määrätietoinen" mies kosti eron tuhopoltolla – ex-vaimon omaisuudesta ei jäänyt mitään jäljelle