Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies puukotettiin kuoliaaksi kerrostalon portaikossa – Oikeus: Syynä mustasukkaisuus

Julkaistu 26.07.2017 14:44

MTV UUTISET - STT

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi 47-vuotiaan miehen yli yhdeksän vuoden vankeuteen muun muassa taposta. Eloton uhri löytyi Helsingin Munkkivuoressa kerrostalon portaikosta toukokuun alussa.

Tapahtumat saivat tuomion perusteella alkunsa, kun 47-vuotias mies ja tämän entinen naisystävä heräsivät aamulla ja naisen kertoman mukaan joivat ja ottivat pillerit. Nainen kertoi kutsuneensa tuntemansa toisen miehen paikalle, koska tuomittu mies oli muuttunut sekavaksi ja heilunut uhkaavasti veitsen kanssa.

Nainen oli lähettänyt toiselle miehelle muun muassa viestin: "Tuu mahdollisimman nopeesti mut varaudu se on ihan sekasin ja meinaa tappaa molemmat".

Hedelmäveitsellä sydämeen

Miehen saavuttua ovelle tuomittu tappoi miehen oikeuden mukaan hedelmäveitsellä. Veitsi osui uhria sydämeen.

Tuomittu puolestaan kertoi uhrin halanneen häntä ovella, jolloin veitsi olisi osunut uhriin. Miehen mukaan hänellä oli veitsi, koska ovikello oli soinut juuri, kun hän oli leikkaamassa jäätelöä.

Mies oli oikeuden mukaan mustasukkainen ovelle saapuneesta toisesta miehestä. Tuomittu kertoi myös itse sanoneensa ovelle tulleelle miehelle "Ette kai lähde (naisen nimi) kanssa säätämään".

Oikeuden mukaan ei ollut syytä epäillä naisen kertomusta siitä, että mies oli odottanut aggressiivisena ja mustasukkaisena toista miestä kädessään veitsi, jonka kahva oli muoviin kääritty.

Oikeus tuomitsi 47-vuotiaan miehen taposta, pahoinpitelystä ja laittomasta uhkauksesta 9 vuoden ja 3 kuukauden vankeuteen. Mies kiisti syytteet, mutta myönsi osuneensa uhria veitsellä sydämeen.

Taustalla mittava rikoshistoria

Miehellä on taustallaan mittava rikoshistoria, joka ulottuu tuomioistuintietojen mukaan 1990-luvun lopulle asti.

Vankilassa useita kertoja istuneen miehen tililtä löytyy muun muassa törkeitä ryöstöjä ja lukuisia muita rikoksia. Osa tuomioista liittyy huumevelkoihin.

Ehkä kuuluisin miehen tuomioista on vuonna 2011 tehty Helsingin Hietalahden kauppahallin kelloliikkeen niin sanottu valeryöstö ja valemurto.

Päätoimittajana tunnetuksi tullut kelloliikkeen omistaja oli tilannut miehen "ryöstämään" kelloliikkeensä tehdäkseen vakuutuspetoksen. Helsingin käräjäoikeus tuomitsi tuolloin kelloliikkeen omistajan sekä nyt tuomitun miehen muun muassa kahdesta törkeästä petoksesta. Mies oli myös myynyt vähäisen määrän huumausaineena käytettävää Subutexia kellokauppiaalle.

Vuonna 2007 mies ryösti helsinkiläisen kioskin haulikolla uhaten. Tuomion mukaan hän löi kioskin omistajaa haulikon perällä päähän, ja sai aseella uhaten saaliikseen noin 120 euroa rahaa ja 20 rasiaa savukkeita. Sitten hän pakotti erään pyöräilijän luovuttamaan tälle pyöränsä pakovälineeksi. Haulikko ei kuitenkaan ollut toimintakuntoinen, joten tuomio tuli kahdesta perusmuotoisesta ryöstöstä.

Motiiviksi hän kertoi, että hänet pakotettiin tekemään ryöstö huumevelkojen takia.

Vuonna 2002 mies toteutti ryöstön pariskunnan kotiin toisen tuntemattomaksi jääneen tekijän kanssa. Tapaus selvisi vasta vuosien päästä asunnosta löytyneen tupakantumpin DNA-näytteestä. 2,5 vuoden tuomio vanhasta ryöstöstä tuli vasta 2011.

Mies on kertonut, että hän on tehnyt ryöstöjä alihankintapalveluja moottoripyörämiehille, koska on ollut näille velkaa.  

Lisää aiheesta:

Mies "kilahti" merkkilaukkunsa katoamisesta ja uhkasi tappaa käsipuolen uhrinsa porakoneellaKotkalaismies tuomittiin taas taposta – löi naista veitsellä vielä kesken hätäkeskuspuhelun: "Hän särki sydämeni, joten minä särjin hänen"Yllättävä kirveshyökkäys tallentui videolle – mies yritti tappaa silmittömillä iskuilla, koska "meni hermot"Matkasellimurhasta syytetty yritti murhata nuoruudenystävänsä veitsellä – värväsi jopa kätyrin avuksi: "Hän on niin gangsteri"9-vuotiaan kidnappauksesta vangitun kylmäävä rikoshistoria: Tappoi asettaan myyneen perheenisän kosketuslaukauksella niskaan Albertti-pojan piilottelusta epäilty mies oli nuorena uimarilupaus
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 06:17
    Viiden jälkeen

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi

  • Eilen15:29
    Politiikka

    Totuuspuolueen Jaana Kavonius kiistää pakoilleensa oikeutta – "Olen pakoillut vain prosessia"

  • Eilen15:05
    Huijaukset

    Poliisi: Tampereen feikkiravintolaa operoitiin Afrikasta

  • Eilen13:50
    Ryöstöt

    Varkaat jäivät verekseltään kiinni Ranskassa: Miljoonasaalis saatiin takaisin

  • Eilen12:58
    Lahti

    Lahdessa etsitty ampuja saatu kiinni