Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies ampui kahta ravintolan edustalla Porissa – tuomittiin yli neljän vuoden vankeuteen

Poliisi eristi tapahtumapaikan sporttibaari Wanhan Koneran edustalla Porissa aamuyöllä 19. marraskuuta 2017.
Poliisi eristi tapahtumapaikan sporttibaari Wanhan Koneran edustalla Porissa aamuyöllä 19. marraskuuta 2017.Lehtikuva
Julkaistu 12.03.2018 16:27

MTV UUTISET - STT

Porilaisen ravintolan edustalla marraskuussa ampunut mies on tuomittu 4 vuodeksi 4 kuukaudeksi vankeuteen tapon yrityksestä, törkeästä vammantuottamuksesta ja ampuma-aserikoksesta.

Oikeuden mukaan Leif Mikhael Hagert, 38, ampui toista uhriaan pistoolilla vatsaan ja toista pohkeeseen. Ampuminen vatsaan toi tuomion tapon yrityksestä. Toisen uhrin kohdalla ei voitu osoittaa, että Hagert olisi tahallisesti ampunut häntä kohti ja tuomio tuli törkeästä vammantuottamuksesta.

Toinen syytetty mies sai 60 päivää vankeutta pahoinpitelystä. Oikeuden mukaan hän löi vatsaan ammuttua maassa makaavaa miestä useita kertoja ja potkaisi ainakin kerran.

Teot tehtiin Porin keskustassa sijaitsevan ravintolan edustalla lauantain ja sunnuntain välisenä yönä marraskuussa. Niitä edelsi riita ravintolassa.

Vetosi hätävarjeluun

Hagert vetosi puolustuksessaan muun muassa hätävarjeluun. Hän kiisti, että hänen tarkoituksenaan olisi ollut tappaa uhri.

Käräjäoikeuden mukaan ampuessaan lähietäisyydeltä uhria vatsaan, Hagertin on täytynyt käsittää, että seurauksena on varsin todennäköisesti kuolema.

Uhrille jouduttiin tekemään hätäleikkaus. Syyttäjän aineiston mukaan sairaalaan saapuessa uhrin vatsaonteloon oli valunut jo toista litraa verta. Luoti repi myös muun muassa uhrin suolistoa.

Lisää aiheesta:

Mies puukotti ja viimeisteli teon ampumalla polveen – uhri ei antanut mitään aihetta väkivaltaanKahden humalaisen miehen riita äityi ravintolan terassilla ammuskeluksi: Kolmesta luodista saaneen miehen hengenlähtö oli pienestä kiinni – näin ampuja tuomittiinHovioikeus korotti kahta miestä Porissa ampuneen tuomiota – ampuminen vatsaan toi tuomion tapon yrityksestäValvontavideo paljastaa rajun tilanteen Porissa: Vatsaan ammuttua avutonta miestä lyödään ja potkitaan Syyttäjä vaatii yli viiden vuoden vankeutta Porin marraskuisesta ampumisestaGangsterityylistä murhaa yrittäneelle kova tuomio – nainen selvisi ihmeen kaupalla, myös sivulliset vaarassa
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 05:16
    Rikospaikka

    Tämä murha Ylöjärvellä on yhä selvittämättä – naisystävä tuomittiin käräjillä, mutta hovi vapautti: "Muuta epäiltyä ei ollut"

  • Eilen21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • Eilen19:29
    Räjähdykset

    Poliisi: Joroisten räjähdyksen syynä mahdollisesti hitsauskaasu – "Se pakettiauto on ihan irto-osina"

  • Eilen16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta

  • Eilen06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? MTV:n rikostoimittajat vastaavat