Kiovaan on kokoontunut joukko eurooppalaisia johtajia Venäjän Ukrainaan kohdistaman hyökkäyssodan vuosipäivänä.
Tänään tiistaina tulee kuluneeksi neljä vuotta Venäjän laajamittaisesta hyökkäyksestä Ukrainaan.
Vuosipäivää muistetaan Kiovassa, jonne on kokoontunut joukko eurooppalaisia johtajia. Myös Suomen tasavallan presidentti Alexander Stubb on mukana.
Kiovassa on tähän mennessä vietetty muun muassa virallinen muistoseremonia sekä seppeleenlasku.
Lue myös: Stubb kaappasi Zelenskyin lämpimään halaukseen – länsijohtajat muistavat Ukrainan sodan alkamista Kiovassa ja maailmalla
Lisäksi Ukrainaa tukeva niin kutsuttu halukkaiden koalitio on aloittanut etäkokouksen Ranskan ja Ison-Britannian johdolla.
Huomionarvoinen asia edellä mainituissa tilaisuuksissa on, että Stubb on ollut aina sijoitettuna Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin viereen.
Ennen Ukrainaa tukevan niin kutsutun halukkaiden koalition kokouksen alkua Stubb ja Zelenskyi istuutuivat vierekkäin ja Stubb kuiskasi Zelenskyin korvaan jotakin, mikä sai hänet hymyilemään.
Stubb kertoi Kiovassa Suomen medialle pitämässään lehdistötilaisuudessa, että tasavallan presidenttinä hänen tulee protokollan mukaan olla kaikissa tilaisuuksissa sijoitettuna Zelenskyin viereen.
– Se antaa mahdollisuuden keskustella presidentti Zelenskyin kanssa. Ne pienet hetket, joita meillä on, keskustelemme rintamatilanteesta, miten neuvottelut etenevät ja miten me voimme auttaa, Stubb sanoi.
Katso jutun alussa olevalta videolta tunnelmia Kiovasta.
Alta voit katsoa hupaisan videon, kun etäyhteyden kanssa on kokouksen alussa ongelmia.
0:49Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer saa aikaan naurunremakan, kun hän sekoilee etäyhteyden kanssa.
Juttua muokattu 24.2. kello 17.39: Lisätty tietoja Stubbin pitämästä lehdistötilaisuudesta.
