Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Miehen vauvakuumeesta vaietaan

Shutterstock
Julkaistu 30.01.2015 10:14

Milja Haaksluoto

milja.haaksluoto@mtv.fi

28-vuotias Oskari kertoi haastattelussamme olevansa kaveripiirinsä ainoa lasta kaipaava nuori mies. Ammattiauttajan vastaanotolla lasta haikaileva nuori sinkkumies ei ole kummastus, vaan kyse on yleisestä, mutta vaietusta ilmiöstä.

– Ajatellaan jotenkin, että on miehen heikkoutta, jos myöntää sen että haluaa lapsia ja haluaa vanhemmaksi. Se on todella sääli. On vaiettu asia, että miehelläkin voi olla halua saada perhe, toteaa psykoterapeutti ja perheterapeutti Anniina Kerman.

Kerman kertoo kohtaavansa työssään vauvakuumeesta kärsiviä miehiä siinä missä naisiakin. Kulunut käsitys siitä, että pariskunnassa nainen haikailee lapsen perään miehen ollessa vastahakoinen, ei pidä aina paikkaansa. Kerman arvioi, että vastaanotolla asiaa puivista pareista noin puolessa mies on se, joka lasta kaipaa.

Miehisyys vaakalaudalla?

Vauvakuumeesta tai lapsettomuudesta kärsivä nainen voi olla masentunut, kadehtia lapsellisia tuttavia ja haaveilla pikkujalkojen tepsutuksesta.

– Kyllä miehilläkin on samaa, varsinkin jos pitkään on ollut parisuhteessa ja lasta ei kuuluu, niin mies haikailee lasta ja vertaa (itseään perheellisiin), Kerman kuvaa.

Miehellä vauvakuume voi näkyä myös äreytenä ja turhautumisena, lapsettomuus suruna ja jopa vihana.

– Mies ei ehkä samalla tavalla masentuneisuutena reagoi, enemmänkin mietityttää miehisyys: olenko riittävä miehenä, onko minussa jotain vikaa, kun en kykene perhettä perustamaan ja ehkä antamaan naiselle sitä, mitä hän haluaa?

Naisten kohdalla puhutaan biologisesta kellosta. Fysiologia toki asettaa naisille erilaisia rajoitteita, mutta Kermanin mukaan ikä ja eri elämänvaiheet vaikuttavat miehenkin lisääntymishaluihin, samoin taloudellinen asema.

– Miehellä tulee alle kolmekymppisenä ensimmäinen vaihe, jossa olisi mielekästä perustaa perhe. Tai sitten mennään ihan reilusti lähelle neljääkymmentä, jolloin on päästy urassa kiinni.

Mies adoptoimaan yksin

Ammattiauttajan vastaanotolla näkyy tänä päivänä myös nuoria, lapsenkaipuisia sinkkumiehiä.

– Tuntuu, että ihmisten on vaikeaa löytää sopivaa kumppania itselleen. Ikää tulee koko ajan ja tarve perheeseen on hirveän suuri, Kerman kertoo.

Yksinäisen miehen on kuitenkin hankalaa ryhtyä isäksi ilman naista. Kerman peräänkuuluttaakin yhteiskunnalta tukea tasa-arvoiselle vanhemmuudelle ja miehiltä uskoa itseensä vanhempina.

– Monet miehet sitä puhuvat auki, että ovat miettineet adoptiomahdollisuutta. Uskon, että se tulee tänä päivänä lisääntymään, kun siitä vain puhuttaisiin enemmän ja miehille tulisi uskoa siihen, että he ovat hyviä vanhempia ja heillä on annettavaa lapselle.

LapsettomuusRakkausSeksi ja parisuhdeLifestyle
not-found-image
Milja Haaksluoto
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Yllättävä tutkimustulos vauva-arjestaVille Merinen suitsuttaa jättihitiksi noussutta videota ja lataa kouluille kovan ehdotuksen – "Weksi rikkoi kaavan"Elämä lapsilla vai ilman? Nuoret aikuiset yhä epävarmempia perheen perustamisesta Vanhemmuuden epätasapaino: Äidit luopuvat vapaa-ajasta, kun isät kuorivat kermat kakun päältäJim on haaveillut lapsista päiväkoti-ikäisestä, mutta tie vanhemmuuteen on vaikea – "Ei ole samoja oikeuksia kuin muilla"Katariina havahtui lapsihaaveisiin 34-vuotiaana ja pakasti alkioitaan – tämä tuntui hämmentävimmältä

Tuoreimmat aiheesta

Lapsettomuus
  • 6.1.06:51
    Asian ytimessä.doc

    Jemina pohti usein, miksei näyttänyt äidiltään – vihdoin 18 vuoden salaisuus paljastui

  • 15.12.202519:30
    Rosanna Kulju

    Näin Rosanna Kuljun esikoisen sukupuoli paljastui

  • 14.12.202512:54
    Rosanna Kulju

    Rosanna Kulju yllätti suorassa lähetyksessä paljastuksellaan: "Minulla menee ihan kylmät väreet!"

  • 10.12.202511:34
    Syöpä

    Spermaskandaali paisuu Euroopassa

  • 29.11.202506:48
    Lapset

    5-vuotiaana Annakaisa alkoi epäillä: Varastettiinko minut? Silloin äiti päätti kertoa koko totuuden