Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lehtikuva
Julkaistu 18.05.2019 20:53
Toimittajan kuva

Jussi Kärki

jussi.karki@mtv.fi

JussiKarki

Metsä Groupin pääjohtaja Ilkka Hämälä seuraa tarkasti säätytalon hallitusneuvotteluja, sillä yhtiö odottaa poliitikkojen linjauksia metsähakkuista ja väylähankkeiden etenemisestä.

Metsä Group suunnittelee noin 2 miljardin euron investointeja, joista merkittävimpiä ovat Kemin sellutehdas ja Rauman saha.

– Kemin hankkeesta on tarkoitus tehdä päätös noin vuoden kuluttua ja Raumasta vähän aikaisemmin alkuvuonna, Hämälä sanoo.

Tunnelmat ovat muuttuneet nopeasti Suomessa. Vielä muutama vuosi sitten Metsä Groupin julkistama Äänekosken miljardi-investointi keräsi laajalti kiitosta, mutta nyt Kemin sellutehdashanke on herättänyt myös arvostelua, sillä se lisää puunkäyttöä.

Hämälä ei yllättynyt keskustelun sävystä.

– Äänekoski oli pitkästä aikaa ensimmäinen iso metsäteollisuuden investointi Suomeen. Nyt keskustelua käydään hiilinieluista ja metsien monimuotoisuudesta.

– Yhteiskunnallinen keskustelu on hyvästä ja sitä pitää kestää. Meidän on kyettävä osallistumaan siihen, Hämälä sanoo MTV Uutisextrassa.

"Valtion metsillä iso rooli pohjoisessa"

Puun saatavuus on yksi tärkeistä asioista, kun Metsä Group tekee lopullisen investointipäätöksensä.

– Valtion metsillä on nimenomaan pohjoisessa merkittävä rooli. Tänä päivänä Kemin-tehtaamme puusta noin kolmannes tulee metsähallituksen metsistä ja uudessa investoinnissa siihen on suunniteltu kasvua, Hämälä sanoo.

Metsäpatruuna Hämälä sai tuta käänteen Suomen ilmapiirissä: Äänekosken miljarditehdas herätti vielä riemua, Kemin sellusuunnitelmat puolestaan arvostelua – "Yhteiskunnallista keskustelua pitää kestää"

Kemin sellutehdas lisäisi puunkäyttöä merkittävästi noin kuusi miljoonaa kuutiota. Osa siitä olisi tuontipuuta.

Suomessa on vireillä myös muita isoja metsäteollisuuden hankkeita ja tämä herättää huolta ympäristöjärjestöissä. Hämälä muistuttaa, että yli 100 000:n metsänomistajan omistama Metsä Group kantaa vastuunsa luonnon monimuotoisuudesta.

Hämälä nostaa esiin myös sen, mihin puuta käytetään. Metsä Group pitää parempana puun jalostamista korkeamman lisäarvon tuotteiksi kuin puun polttamista energiakäytössä.

Esimerkiksi Helsingissä päästöjä aiheuttavat hiilikasat pitää korvata lähitulevaisuudessa ja yhtenä vaihtoehtona voi olla puu.

– Todennäköisesti etelärannikolle pitää tuoda poltettavaa biomassaa vähän kauempaa laivakuljetuksina, Hämälä arvioi.

Metsä Group yrittää jalostaa sellusta muovin korvaajaa ja raaka-ainetta tekstiiliteollisuudelle. Yhtiö on investoinut 40 miljoonaa euroa Äänekosken koelaitokseen, joka aloittaa vuoden loppupuolella. Metsä Group kehittää ympäristöystävällisempiä tekstiilimateriaaleja.

– Seuraavan parin-kolmen vuoden aikana näemme, voidaanko tässä edetä suuren mittakaavan investointiin, Hämälä sanoo.

Lisää aiheesta:

Metsä Group yrittää aiheuttaa luonnolle vähemmän vahinkoa – tässä keinotVihreitä investointeja suunnitteilla Suomeen yli 85 miljardilla – hankkeita lähes 200Kemiläinen Jani on yksi monista, joka menettää pian työnsä – "Ensin kutitellaan höyhenillä ja sitten lyödään pesäpallomailalla naamaan"UPM:n kahden miljardin euron sellutehdasinvestointi Uruguayhin tulee olemaan maailman suurin yksilinjainen sellutehdasKemijärven biojalostamohanke toteutuu hakkuuväännöstä huolimatta, sanoo toimitusjohtaja – "Puunkäyttömme on kohtuullisella tasolla"Tolkku ja kontrolli pitää säilyttää yhä hakkuissa – metsätutkijan mukaan Suomen metsät kestävät uuden sellutehtaan vaatiman puuntarpeen
TeollisuusÄänekoskiKemiMTV UutisextraTalous

Tuoreimmat aiheesta

Teollisuus
  • 14:10
    Telakkateollisuus

    Suomeen ensimmäinen uusi telakka yli 30 vuoteen

  • ma17:20
    Telakkateollisuus

    Turun telakka purki työehtoja polkeneiden yritysten sopimukset

  • 25.10.19:18
    Veneet ja laivat

    Mistä jäänmurtajien rakentajat? Alan opiskelijat näkevät tulevaisuuden valoisana

  • 22.10.11:34
    Muutosneuvottelut

    Ponsse aloittaa muutosneuvottelut: Koskevat yli tuhatta työntekijää

  • 22.10.00:01
    Sauli Niinistö

    Sauli Niinistöltä paljastus jäänmurtajakaupoista: "Olin yllättynyt, miten hyvin Sanna Marin osuutensa hoiti"