Mertaranta Leijonien illan haasteesta: Kaksi parasta vastakkain

Jere Karalahti
Jere Karalahti palaa Leijona-paitaan.Lehtikuva
Julkaistu 07.11.2013 11:42(Päivitetty 07.11.2013 14:57)
Toimittajan kuva

Mika Huopainen

mika.huopainen@mtv.fi

Suomi kohtaa tänään Venäjän jääkiekon Karjala-turnauksen avausottelussa. MTV Sportin jääkiekkoselostaja Antero Mertaranta odottaa kovatasoista kohtaamista.

Mertarannan mielestä torstai-iltana nähdään kahden parhaan kohtaaminen. Asetelma on mielenkiintoinen, sillä Venäjällä on koko joukkue KHL:stä ja Suomellakin on 16 KHL-pelaajaa.

– Ottelussa on vastakkain materiaaliltaan kaksi parasta joukkuetta, se on selvä asia. Suomella on ilman muuta turnauksen kovin joukkue, ei epäilystäkään, Mertaranta sanoo.

– Tällä joukkueella Suomen pitää myös tulosta saada. Kun puhutaan puhtaasti materiaaleista, niin voi sanoa, että turnaus vähän kuin käynnistyy finaalilla.

Venäläisten pitää näyttää Sotshia varten

Venäjä on ollut yhdeksän edellisen vuoden ajan kovin joukkue EHT:lla, se on voittanut kokonaiskisan kuudesti. Suomen päävalmentaja Erkka Westerlund on saanut loukkaantuneita lukuun ottamatta mukaan kaikki haluamansa pelaajat. Moni Suomen pelaajaa taistelee paikasta kauden arvokisoihin. Sama tilanne on myös kotitantereella pelattaviin olympialaisiin hamuavilla venäläisillä.

– Uskon, että maalivahtiosastolta olympialaisiin tulee yksi Euroopasta, se on joko Aleksandr Jeremenko, Konstantin Barulin tai Vasili Koshetshkin. Näistä kaksi ensimmäistä ovat nyt mukana, Mertaranta sanoo vastustajan kilpailutilanteesta.

Venäjän hyökkääjät pelaavat Mertarannan mielestä tosissaan Sotshin paikoista. Paineet menestykseen ovat kovat.

– Kärkihyökkääjät tulevat tietysti NHL:stä, mutta hyökkääjiä voi tulla tästä porukasta kentällisen verran, eli kolmisen kaveria. Ja tietysti Ilja Kovaltshuk ja Aleksandr Radulov, jotka eivät nyt ole mukana, Mertaranta sanoo.

– Veikkaan, että suurista kiekkomaista Venäjä rakentaa Sotshiin eurooppalaisimman joukkueen, eli sillä on paljon KHL:ssä pelaavia pelaajia.

Maalivahtiosasto kunnossa

Suomen maalilla torjuu tänään Jussi Rynnäs, joka ei ole hävinnyt SM-liigassa tällä kaudella peliäkään. Maalivahtiosaston pitäisi olla kunnossa.

– Historian saatossa on nähty, että muutama kaveri on niin sanotusti puutunut ensimmäisessä pelissään Hartwall Areenan valoissa. Se ei välttämättä ole helppo paikka, mutta nykynäytöillä Rynnäs on ehdottomasti SM-liigan paras maalivahti, Mertaranta sanoo.

Jere Karalahti pääsi mukaan, kun Petteri Nummelin loukkaantui. Karalahden pelinopeus herättää kysymyksiä.

– Westerlund on kertonut painopisteensä olevan nopean yhteistyön pelissä, joten on mielenkiintoista nähdä, miten Karalahti sopii kuvioon parin vuoden maajoukkuetauon jälkeen, Mertaranta odottaa.

Venäjä-Suomi suorana MTV Sport 1 -kanavalla ja Katsomossa! Lähetys alkaa kello 18.00. Karjala-turnauksen kaikki ottelut MTV Totalilla.

"Välillä mennään liiankin kovaa"

Edellinen Venäjä-kohtaaminen elää

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko