Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
3:31Energiajätti Fortum osti Uniperia 2,3 miljardilla – näin toimitusjohtaja kommentoi yhtä Suomen suurinta yrityskauppaaMTV Uutiset kertoi Fortumin tekemästä miljardien arvoisesta Uniper-kaupasta viime lokakuussa.
Julkaistu 02.02.2020 14:27

MTV UUTISET – STT

Ryhmä mielenosoittajia on tunkeutunut saksalaisen energiayhtiö Uniperin uuteen hiilivoimalaan lähellä Dortmundia, kertoo Die Welt. Uniperin kesällä avattava Datteln 4 on noussut Saksassa ilmastokeskustelun keskiöön, koska ilmastoaktivistit vaativat, että sen käyttöönotto estetään.

Aktivistit osoittivat samalla viestin myös Suomelle, julistaen tviitissään, että "fossiilisten aika on ohi".

Uniperin aikeilla on vaikutusta myös Fortumiin, koska se omistaa Uniperista vajaat puolet, 49,9 prosenttia. Aktivistit ovat vaatineet Fortumia puuttumaan Uniperin toimintaan.

Fortumin hanke saada haltuunsa Uniperista 70,5 prosentin osake-enemmistö odottaa kuitenkin yhä lopullista hyväksyntää Venäjän kilpailuviranomaisilta. Alustava hyväksyntä saatiin jo viime syksynä, mutta lopullinen varmistus puuttuu. Fortum on ilmoittanut odottavansa, että lopullinen hyväksyntä Venäjältä saadaan maaliskuun loppuun mennessä.

Dattelnin voimalan valtauksesta kertoivat Suomessa aiemmin Yle ja Helsingin Sanomat.

Mediat: Ilmastoaktivistit valtasivat Uniperin hiilivoimalan Saksassa – viestittävät puolet Uniper-yhtiöstä omistavalle Fortumille Suomeen: "Fossiilisten aika on ohi"

Saksa luopumassa hiilivoimasta vuoteen 2038 mennessä

Saksan hallitus päätti alkuviikosta lakiesityksestä, jolla linjataan hiilivoiman poistuvan käytöstä viimeistään vuoteen 2038 mennessä. Ilmastoliike pitää aikataulua liian hitaana ja on osoittanut mieltään lakiesitystä vastaan monena päivänä. Päätökseen sisältyy myös mittava, yhteensä yli 40 miljardin euron tukipaketti hiilikaivosalueille ja energiayhtiöille.

Uniper sai samalla luvan avata kiistanalainen ja pitkään viivästynyt Datteln 4. Yhtiö lupasi torstaina vastineeksi sulkea lähivuosina useita vanhempia ja saastuttavampia ruskohiilivoimaloita, joiden tuotantokapasiteetti on yhteensä liki kolme gigawattia. Tarkoitus on varmistaa, että 1 100 megawatin Datteln 4:n avaaminen ei kasvata Saksan hiilidioksidipäästöjä.

Lisää aiheesta:

Uniper voi hyvinkin päätyä Saksan valtion syliin – Fortum voi parhaassa tapauksessa saada kahdeksan miljardiaan takaisinSuomen ajama ydinvoiman taksonomialuokitus on menossa läpi EU:ssa – vaikuttaa myös metsien luokitteluunFortumin tytäryhtiö Uniper aloittaa oikeustoimet Hollantia vastaan – vaatii korvauksia turhaksi jäävästä hiilivoimalastaanSaksassa ympäristöjärjestöjen hampaisiin joutuneen Fortumin toimitusjohtaja avoimena: "Ei semmoista olekaan kuin puhdas hiilivoima"Fortumin jo puoliksi omistama Uniper ajaa hiilivoimaloitaan alas nopeassa tahdissaKauhuskenaario: Miljardien kaasuputket vaarassa jäädä Itämeren syvyyksiin käyttämättöminä – lähes valmis urakka uhkaa tyssätä USA:n pakotelakiin
SaksaKotimaaYmpäristöUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Saksa
  • Eilen06:11
    Droonit

    Droonit pörränneet jälleen: Brandenburgin liikenne seisahtui

  • ke17:17
    Ukrainan sota

    Saksalainen TV-ryhmä joutui Venäjän lennokki-iskun kohteeksi: "Voi luoja!"

  • 25.10.23:01
    Ydinvoima

    Valtava savupilvi! Näin 56 000 tonnia betonia räjähtää alta minuutissa

  • 24.10.11:28
    Ampuma-aseet

    Saksalainen sotilas haavoittui poliisin luodista

  • 24.10.07:00
    Museot

    "Kun on kiire": Saksalaisfirma hyödynsi nerokkaasti Louvren ryöstöä mainoksessaan