Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

McLaren-pomo myöntää ongelman: Tallin päätöksenteko jumiutunut

xpbimages.com
Julkaistu 13.07.2018 16:14

MTV SPORT

Formula ykkösissä vaikeita aikoja elävän McLaren-tallin päätöksentekoprosessit ovat pahasti jumissa, myöntää brittitallin toimitusjohtaja Zak Brown.

Jutun videolla Zak Brown kommentoi Kimi Räikköseen liittyviä sopimushuhuja.

Tallin urheilutoimenjohtaja Eric Boullier erosi äskettäin tehtävästään. Lisää muutoksia tallin johtoon luvannut Brown kertoo, että McLarenin päätöksenteho nojaa liikaa komiteoihin, eikä yksilöillä ole mahdollisuuksia tehdä tärkeitä ratkaisuja.

- Rakenteemme ei anna tiettyjen yksilöiden olla niin yritteliäitä kuin itse toivoisin. Se ei anna heille mahdollisuutta tehdä päätöksiä riittävän nopeasti, Brown kertoi motorsport.comin mukaan.

LUE MYÖS: Fernando Alonso ei innostu kaavaillusta uudistuksesta: "F1:ssä on ollut aina vaikea saada pisteitä"

- Joskus päätösten tekemiselle komiteassa on oikea hetkensä, mutta vastaavasti myös yksilöillä tulisi olla mahdollisuus päätöksentekoon. Välillä prosessimme tässä asiassa jumiutuu, joten siihen on tehtävä muutos. Mielestäni suurin ongelmamme on rakenteellinen ja organisatorinen.

- Minun tehtäväni F1-tallin johtajana on laittaa vauhtia organisaatioon, antaa sille suunta ja saada sille oikea johtajisto viemään tallia sinne, missä kaikki tässä huoneessa mielestäni katsovat McLarenin kuuluvan, Brown summasi.

LUE MYÖS: ”Williams on kuollut” –Jacques Villeneuve syyttää Claire Williamsia F1-tallin tuhosta

Lisää aiheesta:

F1-tallipomon lähtöpasseille saatiin selitys – organisaatio myllättiin uusiksi: "Hänen ominaisuutensa eivät sopineet järjestelmään"Williams-pomo ottaa vastuun F1-tallin romahduksesta: “Aloite oli minun”F1-tallin johtamistyyli puhuttaa kulisseissa: “Pelon ja kauhun valtakausi”McLaren-pomo nimeää syyn tallin alamäelle: "En halua osoittaa syyttävällä sormella ketään yksilöä"”Williams on kuollut” –Jacques Villeneuve syyttää Claire Williamsia F1-tallin tuhostaMcLaren herännyt ongelmiinsa – BBC: Pitkäaikainen pomo siirretään syrjään
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"