Helsingin satamissa varaudutaan matkustajaliikenteen kasvuun vapautuneiden maahantulosäännösten myötä.
Tästä päivästä alkaen työmatkaliikenne on jälleen sallittua myös maa- ja meriliikenteessä.
Suomeen voi myös saapua vapaasti EU- ja Schengen-maista, jos on saanut koko rokotesarjan tai sairastanut koronan hiljattain.
Laivayhtiö Tallink Siljalla rajoitusten kevennykset herättävät odotuksia, mutta muutosta ei vielä ole tapahtunut.
– Toivomme, että suomalaiset uskaltaisivat lähteä käymään vaikkapa Virossa, kun sinne on vapaa pääsy meillä suomalaisilla. Mutta tänään huikeita kasvulukuja ei ole ollut nähtävissä, Tallink Siljan viestintäjohtaja Marika Nöjd kertoi MTV Uutiset Liven haastattelussa Helsingin länsisatamassa.
Hänen mukaansa matkustajamäärään vaikuttaa juhannusviikko, sillä työmatkaajia meni jo viikonloppuna takaisin Viroon.
Rajavartiolaitokselta on tehty sama huomio.
– Tänään voimaan astuneet rajanylitysliikenteen rajoitukset eivät ole vielä näkyneet matkustajaliikenteen määrissä, sataman rajatarkastusosaston päälikkö Joona Castrén kertoi Seitsemän uutisissa.
Määrä on kuitenkin Castrénin mukaan matkustajamäärä on kasvamassa noin 40 000:een viikossa.