Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Matkustaja odotti turhaan bussia ja joutui lopulta ottamaan taksin töihin – kuluttajariitalautakunta: HSL:n korvattava taksikulut

HSL katsoi, ettei se ollut vastuussa kuluista, koska aikataulut ovat arvioaikoja ja kuluttajan pitää varautua häiriöihin
HSL katsoi, ettei se ollut vastuussa kuluista, koska aikataulut ovat arvioaikoja ja kuluttajan pitää varautua häiriöihinAOP
Julkaistu 28.03.2018 08:21

MTV UUTISET–STT

Kuluttajariitalautakunta suosittaa tänään julkaistussa päätöksessään, että Helsingin seudun liikenne (HSL) korvaa taksin, jonka espoolaisasiakas tilasi HSL:n bussin myöhästyttyä selittämättömästä syystä.

Bussia turhaan yli puoli tuntia odotellut hyppäsi pirssiin, jotta ehtisi ajoissa töihin.

Valituksen tehnyt kuluttaja oli yrittänyt matkustaa bussilla töihin Espoon Tapiolasta Helsingin Meilahteen alkuillasta viime vuoden helmikuussa. Bussi ei kuitenkaan saapunut ajallaan pysäkille. Kuluttaja soitti HSL:ään, josta kerrottiin, että kaiken pitäisi olla kunnossa. Myöskään HSL:n sähköiset opastimet eivät kertoneet viivästyksistä. Kuluttaja jäi odottamaan seuraavaa vastaavan linjan bussia, mutta sekään ei ilmestynyt.

Tämän jälkeen kuluttaja tilasi taksin, jolla matka työpaikalle maksoi 19,10 euroa.

HSL kiisti vastuun

HSL katsoi, ettei se ollut vastuussa kuluista, koska aikataulut ovat arvioaikoja ja kuluttajan pitää varautua häiriöihin. Kuluttajalla olisi ollut käytössään muitakin reittivaihtoehtoja. Tapahtuma ei HSL:n mukaan johtunut sen toiminnasta, eikä vuoron myöhästyminen ollut peruste korvaukseen. HSL ei kuitenkaan pystynyt selvittämään, mistä viivästys johtui.

Kuluttajariitalautakunnan mukaan työmatkalainen oli oikeutettu käyttämään taksia HSL:n laskuun muun muassa siksi, että myöhästyminen oli merkittävä, eikä HSL pystynyt osoittamaan, mistä viivästys johtui.

Lautakunta totesi ratkaisussaan, että HSL:n pysäkkiaikataulut ovat arvionvaraisia ja jo yksin tämän perusteella kuluttajan oli tullut varautua vähäisiin aikataulupoikkeamiin, vaikkei niille olisi ollut mitään erityistä syytä. Toisaalta varsinkin pääkaupunkiseudun lähiliikenteessä kuluttaja voi perustellusti edellyttää, että poikkeamat eivät ole merkittäviä.

Lautakunta piti tapahtunutta aikataulupoikkeamaa merkittävänä. Koska muuta perusteltua syytä ei ollut näytetty, lautakunta katsoi, että viivästys oli johtunut HSL:n puolella olevasta huolimattomuudesta. 

Lisää aiheesta:

Vuosia kestänyt riita lennon myöhästymisestä eteni korkeampaan oikeuteen asti – Finnair ei ole korvausvelvollinenMatkustaja vaati korvauksia myöhästymisestä – lentoyhtiö ei ollut samaa mieltä: "Lentokentällä vallitsi kaaos"Balettiesityksen peruminen sytytti kiistan rahasta: Kenelle kuuluvat 9 euron palvelumaksut?Espoolainen Aleksi astui viime yönä ääriään myöten täyteen HSL:n bussiin – HSL pahoittelee: "Busseille ei ole ohjeistusta matkustusväljyydestä"Kuka maksaa taksin, jos linja-auto on myöhässä? Lautakunta antoi ratkaisunsaKyytifirma paljastaa: Tällaisia ovat Helsingin törkeät taksikuskit – yritti huijata asiakkaalta rahaa tekstiviesteillä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:45
    Tampere

    305 huonetta varattu – mitä tapahtuu Tampereen Tornissa ensi viikolla?

  • Eilen18:48
    Kotimaa

    Lappajärvellä tapahtui jotain mullistavaa 74 miljoonaa vuotta sitten

  • Eilen18:45
    Talous

    Asiantuntijat: Pelko pitää Suomen talouden jalan jarrulla

  • Eilen18:20
    Talous

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua

  • Eilen17:28
    Talouskasvu

    Etla alentaa kasvuennustettaan 0,8 prosenttiin – kotitalouksien kulutus sakkaa