Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Marko Jantunen finaalitappioista: "Piti miettiä pelaajana olisinko pystynyt raapimaan enemmän"

8:08Mestareiden pöytä: Mikä yhdistää voittavia joukkueita?Tomi Natri/All Over Press
Julkaistu 04.09.2018 11:30

Anni Saarela / MTV SPORT

C Moren jääkiekkoasiantuntija Marko Jantunen pohti sunnuntaina Mestareiden pöydässä pelivuosiaan. Hän pelasi urallaan kuusi kertaa finaaleissa, mutta voitti mestaruuden vain kerran.

Mestareiden pöydän keskustelussa pohdittiin sitä, mikä yhdistää voittavia joukkueita. Keskustelemassa olivat Petteri Nokelainen, Marko Virtanen ja Marko Jantunen. Jantunen oli kaudella 2001-2002 Färjestadissa voittamassa SHL-mestaruutta. 

- Minulla on yksi voitto ja viisi häviötä, se on huono saldo. Pitää miettiä pelaajana olisinko pystynyt raapimaan enemmän, Jantunen toteaa.

Jantunen edusti Ruotsissa Färjestadia, Frölundaa ja Timråta. Hyökkääjä pelasi kymmenen länsinaapurissa vietetyn kauden aikana kahdeksan kertaa pudotuspeleissä. Hänen mukaansa Frölundan nykyistä menestystä rakennettiin jo 1990-luvulla.

- Pär Eklund on vanha pelikaverini ja nykyisin fysiikkavalmentaja. Stefan Larsson on markkinointipäällikkö. He toivat laadukkaan harjoittelemisen arjen, ja Frölunda on nyt noussut.

Hänen mukaansa jokin seura menestyy heti, jotkut puolestaan rakentavat menestystä pidempään.  Yksi asia yhdistää kaikkia Jantusen uran seuroja.

- On todella tärkeää, että seuralla on hyvä ja laadukas oma pelaajatuotanto.

Jääkiekko live 5kpl

Lisää aiheesta:

HIFK-ikoni ja kevään 2011 mestaruusvalmentaja vaatii helsinkiläisseuralta enemmän: "Tämä on kuitenkin tulosurheilua"Ruotsalaiset piinaavat Ville Niemistä vieläkin – vanha mestarivalmentaja iski ihon alle Tapparan polku menestyväksi huippuseuraksi ei ole sattuman kauppaa – "Syyt menevät kymmeniä vuosia taaksepäin"Frölunda-kannattajien upea ele jäi pysyvästi Marko Jantusen mieleen – ”Muistan varmaan hautaan asti"Marko Jantunen seurasi läheltä CHL-mestari Frölundan dynastian käynnistymistä – ”Siitä se rakennus alkoi”Liiganousijasta mestariksi ja CHL-finalistiksi kuudessa vuodessa – "Muistutettiin, että Växjö on futiskaupunki"
CHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

CHL
  • 16.10.10:19
    KalPa

    SM-liigaseurat dominoivat – valtaisa tilanne eurojäillä

  • 7.10.21:52
    Lukko

    Hurjaa suomalaisjälkeä – 18-vuotias lupaus ratkaisi Lukolle ison voiton

  • 7.10.13:52
    Liiga

    Lukko sai huippu-uutisia!

  • 6.9.21:29
    KalPa

    KalPan uusi hankinta pyöritti Salzburgin nurin

  • 5.9.22:49
    Jääkiekko

    Lukko löylytti jääkarhuja