Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mannerheimille rakas asia ehti jo kadota – elämys palasi takaisin remontoituun kotimuseoon

12:23Tältä näyttää kahden vuoden remontin jälkeen avattu Mannerheimin kotimuseoMarsalkan sauvat ja upea työpöytä – tältä näyttää Mannerheimin kotimuseossa.
Julkaistu 07.11.2025 17:16
Toimittajan kuva
Juuso Kääriäinen

juuso.kaariainen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Leo Jaakkonen

leo.jaakkonen@mtv.fi

Sikarintuoksun lisäksi kotimuseossa ihastuttavat marsalkan metsästämän tiikerin talja sekä upeat huonekalut.

Marsalkka Mannerheimin kotimuseo Helsingin Kaivopuistossa avautuu yleisölle sunnuntaina kahden vuoden peruskorjauksen jälkeen.

Carl Gustav Emil Mannerheim oli sotapäällikkö- ja presidenttijulkikuvansa ulkopuolella varsin yksityinen henkilö. Marsalkan kotimuseossa, eli hänen lähes 30-vuotisessa kodissaan (1924–51), salaisuuksien verho hieman raottuu.

– Täällä pääsee sukeltamaan hänen mielenmaisemaansa, harrastuksiinsa ja mielenkiinnon kohteisiinsa, Mannerheim-museon tutkija Liisa Oikari kertoo.

Sikarintuoksu palasi luomaan tunnelmaa

Kaikki museolla esillä oleva esineistö on ollut Mannerheimin omistuksessa. Niin myös sikarihumidori, joka luo kuubalaisine sikareineen tärkeän osan marsalkan työhuoneen tunnelmaa.

– Ennen remonttia täällä oli vahvakin sikarintuoksu, joka hävisi remontin aikana. Oli ihana huomata, että se palasi tänne huoneeseen, kun paluumuutto alkoi ja alettiin asetella esineitä takaisin paikoilleen.

Metsästys kuului jo sosioekonomisen luokankin puolesta Mannerheimin harrastuksiin. Se näkyy kotimuseossa.

– Täällä on yli 70 metsästysmuistoa.

Miltä näyttää Mannerheimin metsästämän tiikerin talja ja muut kotimuseon esineet? Katso artikkelin videolta tai

MTV Katsomosta
.

Lisää aiheesta:

Kalervo rakensi kellariinsa sodanaikaisen korsun – tähän lohjalaiskotiin tullaan Amerikasta astiSuomen oma Versailles – MTV pääsi tutustumaan suljettuun arvokartanoon EspoossaRantasauna, 350 kelohonkaa ja uljas avokuisti – tällaisen metsästysmajan Mannerheim sai syntymäpäivälahjaksi 80 vuotta sittenSuomalaisesta vaatekaapista löytyi palasina 120 000 euron arvoinen valaisin, joka hurmasi USA:ssa jo 1940-luvulla – "Mielettömän upea"Marsalkka Mannerheimin entinen koti on myynnissä Mikkelissä – tämä massiivinen ja kaupungin historiallisin rakennus irtoaa nyt 1,7 miljoonalla eurollaKieltolain aikaisen helsinkiläiskahvilan kadonneen maskotin kohtalo askarruttaa yhä – lymyääkö sinun ullakollasi kultaisia kissoja?
MannerheimMuseotHistoriaHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Mannerheim
  • 19.9.06:13
    Historia

    Nyt selvisi, mikä Trumpia ja Mannerheimia yhdistää ja erottaa

  • 30.12.202306:31
    Carl Gustav Mannerheim

    Mannerheim-museossa yleisöryntäys: "Mää uskon, että tämä on ihan mahtava kokemus"

  • 18.12.202321:09
    Historia

    Töölön sairaalan Mannerheim-salin aarteet olivat matkalla tunkiolle – henkilökunta pelasti tuholta

  • 06.12.202306:18
    Kommentti

    Perityt sotakirjeet - apusisaren kokemus pysähdytti

  • 13.10.202309:00
    Venäjä

    He ovat tunnetuimmat suomalaiset Venäjällä